Kožená sedačka vydrží dlho, ak sa jej poťah starostlivo ošetruje

02.06.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Kožený poťah sedačky je moderný a elegantný. Aj v tomto prípade platí, že čím je kvalitnejší, tým dlhšie vydrží pekný. Pravda, netreba zabúdať na jeho pravidelné a starostlivé ošetrovanie.

Mienime si v obývačke vymeniť sedačku, uvažujeme o koži. Aký druh koženého poťahu si máme vybrať? Čo by ste nám odporúčali?
Igor F., Trenčín

Odpovedá Vojtěch Čáp, vedúci nákupu spoločnosti kika Nábytok

 Druh poťahového materiálu na sedačke súvisí so životným štýlom majiteľa a ostatných členov domácnosti. Voľba kože je znakom náklonnosti k prírodným materiálom a ku kvalite. Na to, aby vám kožená sedačka vydržala naozaj dlho, voľte radšej kvalitné typy kožených poťahov.

Patria medzi ne tzv. anilínové kože, ktoré sú sfarbené po celej ich hrúbke a na povrchu nie sú nijako upravované. Vďaka tomu si tieto poťahy zachovávajú prírodný vzhľad. Veľmi rýchlo absorbujú teplotu z okolia, v čom im pomáha ich prirodzená pórovitosť. Ich vlastnosťou je priedušnosť a jedinečný prírodný vzhľad, na ktorom je možno nájsť prírodné znaky kože zvieraťa, ako sú napríklad vpichy po hmyze, škrabance a pod. Poddruhom kožených poťahov sú tzv. nubuky, ktoré majú zamatovo zbrúsený povrch. Vrchná časť takejto kože sa počas používania ošetruje len voskom, ktorý jej dodáva odpudivosť voči vode. Takéto poťahy nie sú vhodné pre príbytky s domácimi maznáčikmi, keďže povrch sa veľmi ľahko dá poškodiť škriabaním či hryzením. Neodporúča sa tento poťah kupovať ani vtedy, ak máte malé deti. Tie totiž rady po sedačkách skáču, nuž a spomínaný druh kožených poťahov nie je na takýto nápor pripravený.

Na opačnej strane škály koží stoja tzv. pigmentované alebo korigované kože. Na ich povrchu je nanesená silnejšia vrstva zvyčajne polyuretánovej farby, ktorá ju viac-menej nepriedušne uzavrie a prekryje všetky prírodné "nedostatky". Povrch sa tak stane menej mäkkým a teplým, zároveň je však potom veľmi odolný a ľahko sa udržiava.

Celkovo sa dá o koži povedať, že prepúšťa len veľmi málo vlhkosti, čo je na jednej strane dobré (ochrana proti zašpineniu a nasiaknutiu nečistôt), no zapríčiňuje to malú priepustnosť potu. Tieto vlastnosti ponúkajú široké využitie pre všetky druhy nábytku, poskytujú však nižší komfort než anilínové alebo semi-anilínové (čiastočne pigmentované) materiály. Stručne sa dá teda zhrnúť, že čím kvalitnejšia koža je, tým je drahšia. Potom však treba rátať aj s náročnejšou údržbou a vyššou citlivosťou materiálu.

Typy kožených sedačiek nájdete v predajniach kika Nábytok alebo na www.kika.sk.

Foto: kika Nábytok

Podobné články