Sedacie súpravy a pohovky treba pravidelne ošetrovať

05.06.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Sedačka alebo pohovka vydrží dlho pekná, ak sa o ňu staráme a dbáme, aby bola čistá. Odborníci odporúčajú na ošetrovanie poťahov a odstraňovanie škvŕn používať iba prípravky, ktoré sú na to určené.

Kúpili sme si do obývačky novú sedaciu súpravu a chceme, aby nám vydržala pekná čo najldhšie. Ako sa látkové poťahy správne udržiavajú?
Tereza K., Skalica

Odpovedá Vojtěch Čáp, vedúci nákupu v spoločnosti kika Nábytok

 Sedacie súpravy a pohovky si vyžadujú pravidelné ošetrovanie a čistenie. Tento nábytok tak bude vyzerať ako nový a výrazne sa predlžuje životnosť poťahovej látky. Pri čistení je nutné používať mäkkú špongiu alebo šampónovaciu hubicu. Látky by ste v žiadnom prípade nemali namáčať. Postačí, ak budete nanášať iba penu.

 

Ako sa starať o mikrovlákno?

 Ide o vysokokvalitnú, veľmi jemnú látku so zamatovo hladkým a s prirodzeným povrchom. Skladá sa z jemných umelých vlákien (desať metrov jemného syntetického vlákna váži menej ako 0,8 gramu), je veľmi odolná voči pokrčeniu a má dobrú farebnú intenzitu. Medzi jej výhody ďalej patria priedušnosť, odolnosť proti odreninám, škrabancom a nečistotám. Veľmi dobre sa čistí a udržiava. Rozdiely v kvalite sú rozpoznateľné podľa dotyku a vzhľadu, čiže závisí od hustoty nosného materiálu, ktorá sa tiež odráža na jemnosti povrchu a farebnej intenzite.

Povrch čistite raz mesačne s kefkou na oblečenie. Z času na času povysávajte povrch od prachu s nástavcom na tkaniny alebo poťahy. Na bežnú údržbu nábytku nepoužívajte vysávače s veľkým výkonom (1 500 až 2 500 wattov). Cez poťah sa totiž môžu pretiahnuť aj vnútorné vlákna čalúnenia. Ideálny je preto vysávač s výkonom 500-750 W.

 

Ako sa starať o nylon?

 Zamatová látka je navrhnutá tak, aby bola odolná voči škvrnám a nečistotám. Väčšina nečistôt z kontaminácie zostáva na povrchu vo forme kvapiek a možno ich ľahko čistiť. Silno znečistené plochy sa môžu byť ošetrovať všeobecne dostupnými spôsobmi, akými sú aj pranie či čistenie.

Používajte iba prostriedky na báze vody a nepoužívajte suché čistenie ani bielidlá. Ak nepomôže vysušenie suchou handričkou alebo papierovou vreckovkou, naneste malé množstvo čistiaceho prostriedku na znečistené plochy. Čakajte 2-3 minúty a zľahka vyčistite krúživými pohybmi, kým škvrna nezmizne. Škvrnu nechajte prirodzene vyschnúť. Keď je povrch suchý, vyčešte vlasy jemnou kefkou. Ako všetky dobré typy zamatových látok i nylonová je citlivá na záhyby, čo zvyšuje prirodzenú krásu materiálu. Záhyby sa môžu odstrániť jemným fúkaním pary (napr. naparovacou žehličkou).

Celkovo je veľmi dôležité, aby ste si pred údržbou vyskúšali čistiaci prostriedok najprv na zadnom alebo spodnom mieste súpravy, ktoré je skryté. Dokážete tak predísť nepredvídateľným situáciám a prípadnému poškodeniu nevhodným čistením.

Ak sa stane nehoda, pri ktorej vzniknú škvrny obliatím, je nutné okamžite ich odstrániť. V takejto situácii škvrny netrieme, ale iba odsávame prikladaním čistých bielych handričiek či papierových utierok. Tkaninu nečistíme ani kefami s drsným povrchom, nenechávame na ňu pôsobiť drsné predmety (nity riflí, tvrdé švy a pod.).

Viac informácii nájdete priamo v predajniach kika Nábytok a tipy na látkove sedacie súpravy aj na www.kika.sk.

Foto: kika Nábytok

Podobné články