Praktické rady o tom, ako doma ošetrovať látkové sedačky

06.06.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Látkový poťah na sedačke nevydrží celú večnosť. Bude však dlho pekný, ak sa oň budeme správne starať. V domácnosti sa môžu pritrafiť aj menšie nehody a vtedy je dobré vedieť, ako si pomôcť.

Náš psík rád doma vylihuje na sedačke. Problém je, že sedacia súprava má látkový poťah a z času na čas vidíme na sedačke stopy po pazúrikoch. Ako takéto nehody napraviť?
Ivana N., Bratislava

Odpovedá Vojtěch Čáp, vedúci nákupu v spoločnosti kika Nábytok

 Poťahovú látku na sedačke azda najviac ničia pazúriky domácich zvierat. Záleží na druhu tkaniny. Látky na voľnej osnove (ženilky, plocho tkané látky) majú vysoké riziko vytiahnutia vlákna pazúrom zvieraťa. Zručný opravár však dokáže vrátiť vlákno na svoje miesto tak, aby nebolo nič vidieť.

Tak na kožené poťahy, ako aj na tkaninu nepôsobí priaznivo ani vysoká prašnosť. Prach je potrebné odstraňovať pravidelným vysávaním. Tkané látky poškodzuje aj priame slnečné svetlo. Škodí to najmä textilným vláknam i farbám, preto sa odporúča mať v obývacej miestnosti závesy, markízy či žalúzie. Ak majú kreslá a pohovky obojstranné vankúše, odporúča sa pravidelne ich obracať, aby sa opotrebúvali rovnomerne. 

Dodávajú sa k sedačkám poťahy aj samostatne?

 To, či je poťah očalúnený napevno alebo je snímateľný, vyplýva z dizajnu sedacej súpravy. Väčšina moderných sedačiek je očalúnená poťahom napevno. Prípadná zmena poťahu je teda možná zväčša len v odbornej čalúnnickej dielni. 

Čo robiť, keď sa sedačka začne párať?

 Na nič nečakať a ihneď zavolať opravára alebo čalúnnika. Čím skôr začne s opravou, tým jednoduchšia, a teda aj lacnejšia bude. 

Existujú poťahy odolné voči popísaniu perom alebo fixkou?

 Moderným trendom v oblasti čalúnenia nábytku je použitie látok, ktoré sa nedajú zašpiniť. Upravené sú rozličnými chemickými prostriedkami alebo majú pomocou teflónu vylepšené fyzikálne vlastnosti. "Antišpinivá" úprava látky zabraňuje preniknutiu tekutín a farbív do poťahovej textílie. Ak sa sedacia súprava zašpiní, nečistota zostane na povrchu. Včasným a správnym odstránením vzniknutej škvrny zabránime znehodnoteniu látky, vďaka čomu bude sedacia súprava stále ako nová.

Viac informácii nájdete priamo v predajniach kika Nábytok a tipy na látkove sedacie súpravy aj na www.kika.sk.

Foto: kika Nábytok

Podobné články