Látkové poťahy na sedačkách majú stále svojich fanúšikov

04.06.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Látkový poťah na sedacej súprave je stále "in". Jeho dôležitým parametrom je odolnosť voči ošúchaniu, čo sa v laboratórnych podmienkach dá spoľahlivo otestovať. Hovorí sa mu aj Martindale.

Doma sme fanúšikmi látkového poťahu na sedacej súprave. Aké druhy látok existujú a v čom sú výhody látkových poťahov na sedačkách?
Miriam H., Myjava

Odpovedá Vojtěch Čáp, vedúci nákupu spoločnosti kika Nábytok

 Poznáme dva základné typy tkanín – prírodné a syntetické. Medzi prírodné látky zaraďujeme bavlnu, ľan a hodváb. K syntetickým zas akryl, nylon alebo polypropylén. Pri čalúnenom nábytku sa často využíva kombinácia zmesí prírodných a syntetických vlákien. Naopak, moderné typy látok sa snažia využívať aj kombináciu najlepších vlastností prírodných a syntetických vlákien. Látky s užšou väzbou a tenším vláknom sú odolnejšie a viac sa hodia na čalúnenie nábytku v aktívnej domácnosti.

Dôležitým parametrom je odolnosť proti oderu (oderuvzdornosť). Táto hodnota udáva stupeň odolnosti proti ošúchaniu látky a často sa označuje ako Martindale. Väčšina látok má hodnotu Martindale 20- až 45-tisíc cyklov. V laboratórnych podmienkach to znamená, že po prekonaní týchto cyklov je na poťahovej látke poznať ošúchanie. Takto budete vedieť, že na bežné použitie v domácnosti vyhovujú látky, pri ktorých sa Martindale pohybuje v intervale 20- až 30-tis. cyklov. Čím vyššie číslo, tým, pravdaže, lepšie. Pred samotným výberom látky je teda vhodné zvážiť umiestnenie konkrétneho kusa nábytku v domácnosti a jeho predpokladanú vyťaženosť.

Ďalším dôležitým parametrom je stálofarebnosť, teda schopnosť poťahovej látky zachovať si farbu počas niekoľkých rokov. Ak volíte látky, ktoré sú drahšie – a to iba vďaka obsahu ďalších zložiek, nečakajte, že poťahová látka bude mať lepšie vlastnosti. Len sú vylepšené jej technické parametre, kvalitnejšia sama o sebe nebude.

Predajne kika Nábytok majú v ponuke až 3 500 rozmanitých látkových poťahových materiálov, ktoré používajú výrobcovia sedačiek. Na výber sú látky rozličných druhov, vzorov, materiálového zloženia a farebnosti, takže si vyberie naozaj každý. V závislosti od vybraného druhu látky môže byť výsledná cena sedačky aj o polovicu nižšia, hoci v ponuke sú tiež vysokokvalitné látky, ktoré stoja prakticky rovnako ako tie kožené.

Tipy na sedacie súpravy nájdete priamo v predajniach kika Nábytok alebo na www.kika.sk.

Foto: kika Nábytok

Podobné články