Kožený poťah sedačky vydrží až trikrát dlhšie ako látkový

03.06.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Sedačka s koženým poťahom je dobrá voľba. Aby vám však kožená sedacia súprava vydržala doma pekná čo najdlhšie, treba sa o ňu dobre starať. A záleží, pravdaže, aj na spôsobe jej používania.

Kúpili sme si do obývačky sedačku s koženým poťahom. Aké sú výhody kožených sedacích súprav? Ako ich správne udržiavať?
Alexandra M., Trstená

Odpovedá Vojtěch Čáp, vedúci nákupu spoločnosti kika Nábytok

 Všeobecne možno povedať, že kožený poťah môže vydržať až trikrát dlhšie ako látkový. Záleží, samozrejme, na údržbe a spôsobe používania. Ak je pre vás dôležitým aspektom dlhodobá trvanlivosť, vyvarujte sa sedačiek, na ktorých je prírodná koža kombinovaná s jej imitáciou (na bočných a zadných častiach). Tieto menej kvalitné materiály celkovú životnosť výrazne skracujú.

Životnosť poťahu, a teda aj sedačky, je podmienená nielen jeho správnym ošetrovaním, ale aj vhodným používaním. Ak chcete, aby bola farba vašej koženej sedačky čo najdlhšie sýta a krásna, chráňte ju pred priamym slnečným svetlom. Takto nestratí svoj farebný odtieň. Kožený nábytok neumiestňujte ani príliš blízko k radiátoru alebo k inému zdroju tepla (odporúčaná vzdialenosť je najmenej 50 centimetrov), aby sa koža nadmerne nevysúšala.

K lepšej kondícii kožených poťahov prispieva aj ich čistota. Snažte sa kožené sedačky udržiavať bez prachových častíc. Prach totiž pôsobí na ich povrch ako abrazivo (suroviny, nerasty alebo syntetické hmoty s vysokou tvrdosťou, využívané na zahladzovanie či brúsenie).

Kompletné čistenie sedacej súpravy vykonávame podľa intenzity používania dva-až štyrikrát ročne. Na údržbu nábytku vždy používajte osvedčené a pre konkrétny typ kože určené prostriedky. Bežné čistiace prostriedky a chemikálie môžu kožu nenávratne poškodiť.

Tipy na kožené sedačky nájdete v predajniach kika Nábytok alebo na www.kika.sk.

Foto: kika Nábytok

Podobné články