Obývačka je na to, aby ste sa vy aj vaši hostia cítili v nej dobre

29.05.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Obývacia izba a sedačka v nej sa nemení každý deň. Ak si chcete obývačku vynoviť a skrášliť, je dôležité dopredu si ujasniť niekoľko zásad, aby ste s výsledkom potom boli spokojní.

Rozhodli sme sa zariadiť si obývačku doma moderne a prakticky. Môžete nám poradiť, ako sa do toho pustiť?
Petra H., Galanta

Odpovedá Vojtěch Čáp, vedúci predaja v spoločnosti kika Nábytok

 Pred tým, než začnete s výberom nového zariadenia obývačky, dobre si premyslite, čo vlastne chcete v obývacej izbe robiť a na čo všetko bude slúžiť. Táto počiatočná úvaha sa týka aj prvého a najdôležitejšieho pravidla o umiestňovaní sedacej súpravy v obývačke.

Obývacia izba je spoločenským jadrom každého bytu, kde sa rodina stretáva so svojimi hosťami. Tomu by malo zodpovedať aj umiestnenie sedacej súpravy a konferenčného stolíka. Pohovku aj kreslo natočte k sebe, aby ste si s partnerom videli pri rozhovore do očí. Rozhodne by ste pred sebou nemali mať len televízor. Ďalším dôležitým prvkom je pohodlné sedenie na sedačke aj vstávanie z nej. Skúste si už v obchode, ako sa vám na pohovke, sedačke alebo kresielku sedí, či vám vyhovuje výška a hĺbka sedenia, tvrdosť sedadla aj umiestnenie opierok hlavy a rúk. Mladá generácia uprednostňuje skôr hlboké, mäkké a nižšie sedenie alebo skôr "váľanie sa", starším ľuďom sa zase lepšie sedí na sedačke, ktorá má sedáky vyššie, je menej hlboká, aby do nej človek príliš nezapadol a mohol sa bez problémov oprieť aj vstať.

Podstatnou "maličkosťou " je tiež prakticky zvolená šírka priechodného priestoru. Uličky medzi sedačkou, kreslom a konferenčným stolíkom by mali mať minimálne 60 centimetrov, aby ste si bez problémov mohli priniesť trebárs kávu a nemuseli sa obávať, že ju pri náhodnom balansovaní vylejete na sedaciu súpravu. Plocha konferenčného stolíka by mala byť v rovnakej výške ako kolená sediacich. Vtedy je plocha stolíka ideálne poruke, je na ňu dobre vidieť a ľahko sa vykonáva obsluha pri servírovaní.

Veľkou výhodou je dnes možnosť plánovania sedacích súprav. Vďaka tomu môžete vybraný kus nábytku presne prispôsobiť svojim požiadavkám a potrebám, a to vďaka kombinovateľnosti dielcov rozličných veľkostí, tvarov aj materiálov. Profesionálni obchodníci s nábytkom ponúkajú možnosť vyrobiť kus alebo celú zostavu sedačiek presne podľa zadania a špecifických požiadaviek zákazníka. Klient si zvolí nielen dĺžku, šírku, ľavú či pravú orientáciu rohovej sedacej súpravy, výšku, hĺbku sedadla, opierok a nôh, ale aj spracovanie materiálov a individuálne funkčné riešenie sedačiek. Môžete si potom zostaviť kombináciu tvarov, úložných priestorov i funkcií, ktoré presne vyhovujú vašim nárokom.

Foto: kika Nábytok

Podobné články