Týždeň zelených budov sa dnes rozbieha aj na Slovensku

22.09.2014, Václav Michalčík | Budovy

Na Slovensku sa dnes začínajú akcie v rámci Svetového týždňa zelených budov. Význam trvalo udržateľnej výstavby si Svetová rada pre zelené budovy pripomína vždy v treťom septembrovom týždni.

Svetový týždeň zelených budov a jeho akcie sa v SR uskutočňujú po štvrtýkrát. Zastrešuje ich Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC, Slovak Green Building Council), ktorá je ambasádorom udržateľnej výstavby v SR. Týždeň zelených budov bol na Slovensku prvý raz v roku 2011.

Od dnešného dňa do piatka 26. septembra sa budú v Bratislave a Košiciach konať viaceré akcie zamerané na predstavenie projektov udržateľnej výstavby a efektívneho využívania energií. Tohtoročné motto Svetového týždňa zelených budov je Green up! Get up! (Prebuď sa! Nech sa ti zelení!).

EcoPoint-Kosice-2-X.jpg

 "Najzelenšou" certifikovanou budovou na Slovensku je dnes EcoPoint Office Center v Košiciach. Komplex získal certifikát LEED Gold, pričom dosiahnutý počet bodov zaraďuje túto budovu na prvé miesto v segmente udržateľnej výstavby v SR.


 

"Pripravované akcie majú pripomenúť verejnosti, že kvalitu životného prostredia má vo vlastných rukách. Ako popud na prebudenie získa z iniciatívy podporovateľov Svetového týždňa zelených budov niekoľko slovenských škôl šeky na rekonštrukciu osvetlenia v telocvičniach a vo vzorovej učebni,“ hovorí Ladislav Piršel, výkonný riaditeľ SKGBC.

Týždeň zelených budov otvoria dnes v Bratislave za účasti Petra Pellegriniho, ministra školstva SR, Richarda van Rijssena, veľvyslanca Holandska na Slovensku, a Ingrid Konrad, hlavnej architektky mesta Bratislava. Košice sa k aktivitám týždňa zelených budov pridajú o deň neskôr.

Na potvrdenie toho, že už aj na Slovensku sú inovatívni investori, L. Piršel slávnostne odovzdá majiteľom najzelenšej certifikovanej budovy SR – EcoPoint Office Center v Košiciach, certifikát LEED Gold. Dosiahnutý počet bodov zaraďuje túto budovu na prvé miesto v segmente udržateľnej výstavby na Slovensku.

V stredu 24. septembra sa uskutoční exkurzia v budove Bratislava Business Center 1 Plus (BBC 1 Plus). Zástupcovia developera a prevádzkovatelia objektu prevedú záujemcov po tejto unikátnej stavbe, ktorá bola prvou zelenou administratívnou budovou na Slovensku.

Central-Bratislava-X.jpg

 Certitikát udržateľnej výstavby LEED Silver získala aj každá z troch budov Centralu v Bratislave (Office Tower, Administration Building a Hotel). Multifunkčný komplex sa stal slovenskou Stavbou roku 2013. 


 

Súčasťou programu bude aj medzinárodná konferencia Build2Gether, ktorá sa v stredu uskutoční v Budapešti. Táto odborná akcia bude spojená s prehliadkou budovy Eiffel Palace. V spolupráci s Fakultou elektroniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pripravila SKGBC seminár o udržateľných riešeniach v osvetľovaní.

Na rodiny a študentov stredných škôl bude zamerané verejné podujatie Green Day, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o ochrane životného prostredia. Akcia sa bude konať v piatok 26. septembra v bratislavskom Avion Shopping parku a okrem rozličných zaujímavých stánkov ponúkne napríklad tvorivé dielne, koncerty a premietanie vybraných filmov z festivalu Envirofilm. K dispozícii bude aj elektromobil, ktorý si budú môcť návštevníci vyskúšať.

"Veríme, že tento ročník Svetového týždňa zelených budov prinesie prostredníctvom príťažlivých prednášok a akcií zvýšený záujem odbornej i laickej verejnosti o životné prostredie a udržateľnú výstavbu na Slovensku," dodáva L. Piršel.

Vizualizácia a foto: EcoPoint Košice, Ľubo Stacho

Podobné články