Vetranie je dôležité, má svoje špecifiká a občas je to aj "veda"

18.04.2014, Antónia Račková | Budovy

Vetrať doma, v práci, nákupnom centre či v športovej hale treba. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, že každý priestor má svoje špecifiká a odporúčané postupy. Nie je teda vetranie ako vetranie.

Vetranie-XX.jpgVetranie je nutné aj počas leta v klimatizovaných priestoroch. Je tiež paradox, že čím viac objekty zatepľujeme, o to intenzívnejšie by sme mali myslieť na ich dodatočné odvetranie. Dôležitým aspektom na zabezpečenie zdravého vzduchu v uzavretých priestoroch je aj správna a pravidelná starostlivosť o vzduchotechniku.


Prirodzené a nútené vetranie

Vetranie je v princípe prirodzené a nútené. Prirodzené je aj vtedy, keď sa otvoria dvere či okná a na časť otvorenej plochy sa vzduch privádza a z druhej odvádza. Komínový efekt ako jeden z ďalších spôsobov je účinný napríklad pri väčších halách alebo na schodiskách. Kedysi s vetraním ani pri veľkých stavbách neboli také komplikácie ako dnes. Ideálnym príkladom sú kostoly. Tie sa stavali tak, že nevyžadovali žiadne dodatočné vetranie.

Pri vetraní sa orientujeme na to, to ľudia vnútri potrebujú. Iné požiadavky má kancelársky priestor a iné trebárs športová hala, kde by mala byť výmena vzduchu oveľa intenzívnejšia. Tu je už otázne, či prirodzené vetranie stačí alebo je potrebné aj nútené vetranie cez vzduchotechniku.

Nútené vetranie je bezpodmienečne potrebné v operačnej sále alebo laboratóriu, kde musí byť sterilné prostredie. Príkladom sú špeciálne operačné sály, kde je nutné napríklad laminárne prúdenie vzduchu. Špeciálna vzduchotechnika zabezpečí, že vzduch sa vymieňa, ale rýchlosť jeho prúdenia je minimálna, čo prakticky ani nepostrehneme. Nútené vetranie je potrebné aj vo výrobnej hale, kde vznikajú škodlivé látky a intenzívne vetranie je tu potrebné na dodržanie všetkých zásad pre bezpečnosť práce.


Budovy majú dnes viac starostí s vetraním ako prv

Moderné budovy majú s vetraním často veľké problémy. Podľa Michala Hudečka, špecialistu na vzduchotechniku zo spoločnosti Ener group, by sa architekti okrem estetiky mali viac zameriavať na funkčnosť budov a zohľadňovať správny systém vetrania už pri prvotných návrhoch.

Súvisí to aj s trendovým zatepľovaním, pri ktorom majitelia budov či domov zabúdajú na dodatočné odvetranie objektov. "Čím viac zatepľujeme, tým častejšie vzniká požiadavka na vetranie. Obrazne povediac, čím viac sa sústreďujeme na šetrenie energií, tým viac sme akoby zabalení v igelite," hovorí M. Hudeček.


Čo je vlastne klimatizácia?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že vetranie je cieľ a vzduchotechnika je jedným z nástrojov na jeho dosiahnutie. Kedy hovoríme o klimatizácii a kedy o vzduchotechnike? Vzduchotechnika má viaceré funkcie, napríklad ohrievanie, chladenie či filtráciu. Stále tu máme vzduchotechnické zariadenie.

"Až keď k tomu pridáme kontrolovanú úpravu vlhkosti, získa to parametre klimatizácie. Zavádzajúce býva aj to, že za klimatizáciu považujeme len chladiace zariadenia. O klimatizačných zariadeniach hovoríme až vtedy, keď si nimi môžeme okrem teploty v priestore regulovať aj vlhkosť," pokračuje M. Hudeček.


Mýty o zavretých oknách, keď v lete chladíme

Existuje mýtus, že ak v miestnosti beží klimatizácia, nemali by sme v nej otvárať okno. Keď sme v zime vo vykurovanom priestore, vetráme. To isté by sme mali podľa odborníkov robiť aj v lete, keď sa vzduch v miestnosti ochladzuje.

"Ľudia majú pocit, že keď je vzduch chladný, je aj čerstvý. A potom nevetrajú prirodzene aj z toho dôvodu, aby šetrili náklady na energie. Hoci má človek pustenú klímu, prevetranie počas dňa je nutné," tvrdí špecialista. Pri nevetraní v miestnosti totiž môže nebezpečne stúpať koncentrácia oxidu uhličitého.


Nútené vetranie v bizniscentrách

Špecifickou záležitosťou v prípade systému vetrania sú bizniscentrá, ktoré mávajú zväčša len nútené vetranie a prirodzené skôr chýba. Ľudia, pravdaže, preferujú otváranie okien, kde majú takpovediac situáciu sami pod kontrolou. Centrá, kde sú ľudia odkázaní len na umelý prívod vzduchu, však môžu po tejto stránke fungovať bez problémov iba v prípade, že správca budovy kladie veľký dôraz na údržbu vzduchotechnických zariadení.

"Za predpokladu, že mám všetko funkčné a ako správca sa starám o kvalitu zariadení priebežnou údržbou, je záruka, že vzduch bude kvalitný aj v týchto priestoroch. Naopak, ak sa o také zariadenia správca nestará správne, je tu riziko, že takýto vzduch bude pre ľudí zdrojom nebezpečných nečistôt a baktérií. Kvalitná filtrácia a pravidelné čistenie potrubí sú preto pre priestory s núteným systémom vetrania alfou a omegou," dodáva M. Hudeček. Podľa neho je veľkým plusom, keď je bizniscentrum navrhnuté tak, že sa v ňom dajú aj otvoriť okná.

Foto: centrum-usporneho-vetrania.sk

Podobné články