Moderná architektúra vie osviežiť a obohatiť aj dizajn škôl

15.09.2013, Lenka Krnáčová | Budovy

Kým na Slovensku je trendom rekonštrukcia existujúcich školských zariadení, v západnej Európe architekti hľadajú aj nové možnosti dizajnu škôl zohľadňujúce potreby vzdelávania v 21. storočí.

Steny vnútorných dvorov a spoločných úžitkových priestorov ako aula a kantína sú pokryté multifunkčnou protipožiarnou fasádou Schüco FW 60+.SIEurópska škola II (European School II) v Mamer/Bartringene v Luxembursku – školy pre vyše 3-tisíc žiakov rozličného veku a stupňa vzdelania, je ukážkou toho, že všetko sa dá robiť aj inak.

Architekti Michel Petit (Luxembursko) a Johannes Schilling (Nemecko) sa podujali vytvoriť v rozsiahlom areáli útulné a príjemné prostredie. Výsledkom sú veľké presvetlené otvory na budove postavené s pomocou fasádnych a okenných systémov od spoločnosti Schüco. Architektonické riešenie projektu si vyžadovalo dôvtipný dizajn, ktorý zároveň necháva otvorené možnosti z hľadiska funkcionality. Rozloženie nového kampusu školy sa zakladá na koncepte rozmiestnenia šiestich budov okolo centrálnej záhrady. Tá je dostupná cez nádvoria, kryté priestory a chodníky.

 

Individualizované budovy

Školu navštevujú rozličné vekové kategórie detí. Od batoliat, o ktoré sa starajú jasle, až po stredoškolákov. Túto rôznorodosť architekti zohľadnili prostredníctvom jasného konštrukčného vymedzenia jednotlivých vzdelávacích zariadení – každé má svoju vlastnú budovu a dvory.

Individualizované využitie budov je na prvý pohľad v protiklade k zámeru architektov spojiť všetky vonkajšie aj vnútorné časti jednotným duchom. Čiže vyhnúť sa izolovaným sféram a pomocou architektonickej formy vytvoriť prepojený priestorový zážitok. Cieľom architektov bolo, aby pozorovatelia a žiaci vnímali kampus ako kompaktný celok.

"Presklené fasády a veľké okná sú dôležitými prvkami v zmysle dizajnu a funkcie. Podporujú ľahký, svetlý a farebný koncept interiéru budov a vďaka automatizácii a výbornej energetickej efektívnosti podstatne prispievajú aj k príjemnej klíme v objektoch,“ hovorí architekt M. Petit.

Fasádne materiály majú hnedú hlinenú farbu, čo spolu s červenými betónovými obkladačkami prepája komplex s okolitou krajinou. Teplé vyžarovanie budov je umocnené tmavým odtieňom strechy, okenných profilov a kovových plôch. Interiér zasa kontrastne využíva bledé farby v kombinácii s dômyselným konceptom farebného skla na vytvorenie príjemnej atmosféry. Tú posilňuje množstvo denného svetla prenikajúce cez veľké okná a presklenie fasády.

 

Riešenia Schüca a jeho partnerov

Schüco zaangažoval do projektu aj dvoch svojich partnerov – firmy NR Metallbau z Nemecka a Sermelux z Luxemburska. Na dosiahnutie presvetleného a útulného efektu využila spoločnosť Sermelux okolo 12-tisíc metrov štvorcových fasád a okien. Technologickou lahôdkou sú najmä okenné krídla s mechatronickým kovaním 852 TipTronic, ktoré umožňuje elektrické otváranie a zatváranie okien na zabezpečenie riadeného vetrania kontrolovaného zbernicovým systémom 356 BUS.

Vyvinuté a nainštalované boli v úzkej spolupráci s firmou Schüco. Budova vďaka použitým technológiám spĺňa prísne energetické predpisy Luxemburska. Fasáda má veľmi nízky únik tepla s hodnotou U menšou ako 0,7 W(m2K).

Spoločnosť NR Metallbau využila fasádny systém Schüco FW 60+.SI v kombinácii so Schüco AWS 75.SI TipTronic s automatickými vetracími okennými krídlami, ktoré sú prostredníctvom zbernicového systému Schüco BUS napojené na automatizovaný riadiaci systém budovy.
Okenné jednotky majú všetky trojité presklenie, časť je vybavená integrovanými Vanaceva Color fóliami. Táto konfigurácia vyniká výbornými parametrami – hodnota Ucw je 0,85 W(m2K) [hodnota Ug je 0,60 W(m2K)]. Vďaka zaskleniu s nízkou hodnotou tepelnej vodivosti dištančného rámika je Psi hodnota vynikajúcich 0,05 W/mK.

 

Slovensko nevyužilo šancu

"Projekt European School II by mohol byť príkladom aj pre školstvo v SR. Realita na Slovensku, kde sa v posledných rokoch rekonštruovala aj s pomocou finančných fondov EÚ približne tisícka škôl, je však často iná. Je aj o najnižšej cene spojenej so zabudovaním lacných zahraničných okien s otáznymi vlastnosťami," poznamenáva Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky Schüco na Slovensku.

Historickú šancu na významné zlepšenie školských budov sme podľa neho v SR vinou chybného nastavenia výberového systému dosiaľ prevažne nevyužili tak, ako sa dalo. "Najnovšie systémy sú síce väčšou jednorazovou investíciou, no tá sa vráti v podobe značných úspor nákladov za energie. Ďalšou výhodou je príjemnejšie a zdravšie prostredie v budove, ktoré je osobitne dôležité, keďže ide o deti,“ dodáva P. Škvaril.

Foto: Schüco

Podobné články