Začína sa Týždeň zelených budov, jeho akcie potrvajú do piatka

21.09.2015, Barbora Haramiová | Budovy

Dnes sa začína Týždeň zelených budov. Jeho akcie potrvajú do piatka 25. septembra a konajú sa v rámci Svetového týždňa zelených budov. Podujatia sa uskutočňujú na Slovensku už po piaty raz.

Týždeň zelených budov v SR organizuje Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC, Slovak Green Building Council). Svetový týždeň zelených budov sa už tradične uskutočňuje v treťom septembrovom týždni. Tohtoročné podujatia sa konajú pod heslom Hnacia sila pozitívnych zmien.

 

Zdravé budovy

Trvalo udržateľná výstavba a zelené budovy znižujú spotrebu energií a emisie, šetria vodu, znižujú množstvo odpadu a poskytujú aj zdravšie miesto pre život a prácu ľudí. Preto aj Týždeň zelených budov je príležitosťou na celosvetovú diskusiu s cieľom ukázať a intenzívne propagovať potenciál a výhody zelených budov a ich aktuálny stav na trhu.

Podľa štúdie Svetovej rady pre zelené budovy objekty spĺňajúce kritériá udržateľnej výstavby majú pozitívny vplyv na zdravie, pracovnú pohodu a produktivitu užívateľov kancelárií v zelených administratívnych centrách. Nehovoriac o finančnom prínose produktívneho a spokojného zamestnanca.

"Účasť na aktivitách Svetového týždňa zelených budov predstavuje ďalší nástroj, ako možno poukázať na vysoký prínos ich výstavby na životné prostredie a kvalitu nášho života. Hnacia sila pozitívnych zmien, ako hovorí názov tohto ročníka, sa pretavila do nášho úsilia podporiť rozvoj udržateľnej výstavby na Slovensku," hovorí Ladislav Piršel, výkonný riaditeľ SKGBC.

Zelene-atrium-2-X.jpg

 Ukážkou udržateľnej výstavby je aj Zelené átrium v Trnave, prvý pasívny bytový dom na Slovensku. Do používania ho odovzdali v polovici mája 2015. Jeho tvorcovia revitalizovali opustený brownfield, kde prv stála chátrajúca budova bývalých polygrafických závodov.


 

Program zeleného týždňa v SR

 pondelok 21. septembra
Otvorenie Týždňa zelených budov, Bratislava
 utorok 22. septembra
Green Business Tour: Zelené átrium, Trnava
 streda 23. septembra
Green Business Breakfast: Ako dosiahnuť ultranízkoenergetickú úroveň výstavby
 štvrtok 24. septembra
Green Business Club: Zdravé bytové domy – zdravé bývanie
 piatok 25. septembra
Green Day: 2. ročník zábavno-vzdelávacieho dňa pre študentov stredných škôl


Cesta k ultranízkoenergetickej úrovni

Tému prínosu zelených budov na zdravie zamestnancov a ich vplyv na životné prostredie otvoria v rámci Týždňa zelených budov aj mladí ľudia, ktorí sa v piatok 25. septembra zúčastnia na Green Day, druhom ročníku zábavno-vzdelávacieho dňa študentov stredných škôl v bratislavskom nákupnom centre Avion.

"Keď študenti a vyučujúci trávia príliš dlhý čas v nevyvetranej miestnosti, začnú pociťovať únavu a bolesti hlavy. Aby predišli takýmto javom, musia sa zamerať na dostatočné a časté vetranie. Jednej triede vyžrebovanej spomedzi účastníkov Green Day sme sa preto rozhodli prispieť k zvýšeniu kvality ovzdušia a namontovať im rekuperačnú jednotku," vysvetľuje Rastislav Badalík, podpredseda predstavenstva SKGBC.

Hlavnou výhrou študentského Green Day tak bude dar v hodnote približne 4-tisíc eur od spoločností Elektrodesign Ventilátory a Alocons. Ďalšou zaujímavou cenou bude štartovací balíček HUE – bezdrôtové osvetlenie od Philipsu. Enel zasa slovenským študentom venuje výlet do Energolandu v Mochovciach, kde sa prostredníctvom 33 interaktívnych sekcií dozvedia viac o jednotlivých spôsoboch výroby elektriny.

Podujatie Green Business Tour je určené pre záujemcov o udržateľnú výstavbu z radov odbornej verejnosti, podporovateľov SKGBC a partnerov zo štátnej a z verejnej správy a zo škôl. Povinnosť budovania ultranízkoenergetických stavieb bude platiť od 1. januára 2016. O tom, akými spôsobmi výstavby možno dosiahnuť ultranízkoenergetickú úroveň, budú počas Green Business Breakfast diskutovať odborníci a záujemcovia o udržateľnú výstavbu spolu so zástupcami spoločností Knauf Insulation, Xella, Knauf, e-Dome a Edilclima v priestoroch bratislavského hotela Lindner.

Foto: Zelené átrium

Podobné články