Rockwool vyvinul nové izolačné dosky na prevetrávané fasády

04.07.2017, Katarína Selecká | Materiály, technológie, konštrukcie

Rockwool vylepšil tepelné vlastnosti izolačnej dosky pre prevetrávané fasády. Nové dosky Wentirock a Wentirock F majú ešte nižší súčiniteľ tepelnej vodivosti a dnes patria k najlepším izolačným produktom na trhu. Izolácia je určená pre rozličné typy prevetrávaných fasád, od administratívnych či komerčných budov až po rodinné a bytové domy.

Pri voľbe prevetrávaného spôsobu zateplenia fasády sa izolácia z kamennej vlny Rockwool vkladá medzi nosné prvky roštu. Majiteľ nehnuteľnosti sa môže výberom odvetrávanej fasády odlíšiť od bežného riešenia omietkovej fasády a vybrať si z rozmanitej škály vonkajšieho obkladového materiálu, ako je napríklad drevo, sklo, kameň, plast alebo keramika. Obklady je možné navyše medzi sebou kombinovať. Využitie je veľmi rôznorodé a odráža súčasné architektonické požiadavky na modernosť a estetiku.

Rockwool-Wentirock-1-X.jpg


Pozoruhodné vlastnosti

V prípade prevetrávaných fasád zásadná je vzduchová medzera medzi izoláciou a vonkajším obkladom. Odvetrávanie má veľký vplyv na celkovú životnosť fasádnej konštrukcie. "Rockwool odporúča inštalovať medzeru minimálne 40 milimetrov, aby dostatočne odviedla vlhkosť prestupujúcu izoláciou a nosnou konštrukciou," hovorí Jiří Lupač, špecialista spoločnosti Rockwool na prevetrávané fasády.

Novinka Wentirock je protipožiarna a akustická izolácia pre prevetrávané fasády. Možno ju použiť aj do sendvičového muriva. Uchytenie je možné s pomocou tŕňov, kotiev alebo držiakov. Fasádna doska je v celom objeme hydrofobizovaná a jej vrchná tuhá vrstva je vysokoodolná proti mechanickému namáhaniu a prenikaniu vzduchu do izolácie z vetranej medzery. Wentirock F je navyše povrchovo upravená čiernou netkanou sklotextíliou. Používa sa na prevetrávané fasády s estetickými požiadavkami.

Izolačné dosky z kamennej vlny Wentirock a Wentirock F majú vynikajúce vlastnosti. "Pri produktoch pre prevetrávané fasády sme znížili súčiniteľ tepelnej vodivosti na hodnotu 0,033 W.m-1.K-1. Lepšie tepelnoizolačné vlastnosti tejto izolácie zvýšia energetickú efektívnosť budov a majiteľom prinesú zníženie nákladov na energie," vysvetľuje J. Lupač.

Rockwool-Wentirock-2-X.jpg

Rockwool-Wentirock-3-X.jpg

 Dosky z kamennej vlny Rockwool Wentirock (na obrázku hore) a Wentirock F (dole)


 

Všestranná ochrana

Produkty Rockwool rovnako účinne chránia tak vnútorné prostredie budovy pred hlukom prichádzajúcim zvonku, ako aj vonkajšie prostredie pred hlukom, ktorý vzniká vo vnútri objektu. Hluk zvyšuje stres, komplikuje komunikáciu a znižuje sústredenosť i produktivitu práce.

Izolácie z kamennej vlny Rockwool sú nehorľavé a majú najvyššiu triedu reakcie na oheň A1. Znižujú riziko šírenia požiaru, nevytvárajú žiadny toxický dym ani horiace kvapky a poskytujú tak viac času na prípadné záchranné akcie. Kamenná vlna je paropriepustná a rozmerovo stála prírodná izolácia, ktorá je ideálna pre nízkoenergetické alebo pasívne stavby aj drevostavby.

Foto: Rockwool

Podobné články