Európske solárne dni tradične podporuje aj Thermo|Solar Žiar
Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo/Solar je tradičným partnerom Európskych solárnych dní. Zámerom podujatia, ktoré sa začne zajtra, je zvýšiť povedomie o využití solárnej energie.
V tomto roku pripravil Thermo|Solar Žiar exkurzie pre žiakov, odborný seminár a prezentačnú akciu, ktorá bude 6. mája pred nákupným centrom Eurovea v Bratislave. Slovensko sa do Európskych solárnych dní zapája už po tretíkrát.
Od 1. mája do 15. mája 2013 usporiadajú slovenskí organizátori vyše 80 akcií na podporu vzdelávania, popularizácie a zvyšovania informovanosti o inteligentných energetických riešeniach, najmä v súvislosti s fotovoltickou energiou a termálnym ohrievaním a chladením, vysvetľuje Milan Novák, podpredseda Československej solárnej spoločnosti a riaditeľ Thermo|Solaru Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.
Európske solárne dni propagujú využívanie bezplatného neobmedzeného obnoviteľného zdroja energie na výrobu elektriny, ale aj tepla a chladu – Slnka, ktoré je dostupné komukoľvek a kdekoľvek. Akcie sa konajú v čoraz väčšom počte krajín, napríklad v roku 2010 ich rozličné organizácie, od výrobcov solárnych zariadení po školy a miestne inštitúcie, zorganizovali zhruba v 20 európskych štátoch.
Prezentačná akcia pred Euroveou
Táto iniciatíva združuje lídrov zo sektora solárnej tepelnej a solárnej elektrickej energie z celej Európy. Nezaostáva ani Thermo|Solar, ktorý v tomto roku umožní žiakom základných a stredných škôl formou exkurzií bližšie sa zoznámiť s výrobou slnečných kolektorov. Už tradične v spolupráci so svojimi montážnymi partnermi a s neziskovými organizáciami firma pripravuje na niekoľkých miestach Slovenska prezentačné akcie propagujúce využívanie energie Slnka.
"Jedna z nich bude 6. mája v Bratislave pred komplexom Eurovea. Usporiadame ju v spolupráci so Slovenskou asociáciou fotovoltického priemyslu. V rámci Európskych solárnych dní sa 13. mája v našom výrobnom závode uskutoční pre záujemcov o navrhovanie, montáž a využívanie solárneho tepla odborný seminár," hovorí M. Novák.
Tradíciu rozbehlo v roku 2002 Rakúsko
Hlavným koordinátorom pre SR je Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie SkREA, Slovak Renewable Energy Agency), ktorá vznikla v roku 2006 ako nezisková organizácia na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku s dôrazom na solárnu elektrickú energiu.
Cieľovú skupinu občanov sa organizátori snažia zaujať rozmanitými akciami – workshopmi, dňami otvorených dverí, výstavami, verejnými prednáškami a mnohými ďalšími. Je to príležitosť sprostredkovať cieľovým skupinám konkrétne informácie o solárnej energii a poskytnúť konzultácie zákazníkom, majiteľom domov, spotrebiteľom, miestnym obyvateľom, návštevníkom, študentom i deťom.
Predvlani sa Európske solárne dni konali v 17 krajinách Európy. Počas nich sa uskutočnilo viac ako 5-tisíc akcií, z toho vyše 50 bolo na Slovensku. Sprvu ako "deň Slnka" rozbehlo tradíciu tohto podujatia v roku 2002 Rakúsko. Postupne táto akcia prerástla do celoeurópskej kampane, ktorá prebieha každoročne počas prvých májových týždňov.
Zaostávanie Slovenska sa prehlbuje
Vo využívaní slnečnej energie je Slovensko na chvoste Európskej únie. Podľa odhadu Thermo|Solaru je v SR nainštalovaných zatiaľ okolo 150-tis. metrov štvorcových slnečných kolektorov. Na porovnanie, v Rakúsku mali koncom roku 2011 takmer 4 milióny m² solárnych termických systémov.
"Zaostávanie SR sa pritom prehlbuje. Rakúšania ročne nainštalujú približne dvakrát viac slnečných kolektorov než my za celú novodobú históriu samostatného Slovenska. Keď v závere roku 2011 zastavilo Ministerstvo hospodárstva SR dotácie na obnoviteľné zdroje energie, nastal na domácom trhu prepad predaja slnečných kolektorov o viac ako polovicu a o prácu prišlo aj veľa montážnikov," pokračuje M. Novák.
Koľko sa dá solárnym zariadením ušetriť
Prostá návratnosť slnečných kolektorov sa pri štátnych dotáciách dostávala na úroveň 7 až 10 rokov, poznamenáva riaditeľ Thermo|Solaru. Predvlaňajšia úroveň dotácií však bola 200 eur/m² pri inštalácii do 8 m². Solárny systém s 300-litrovým zásobníkom pokryje približne 60-70 percent ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody v 4- až 5-člennej domácnosti. Kvalitný solárny systém z produkcie Thermo|Solaru má pritom praxou potvrdenú najmenej 30-ročnú životnosť.
"Vypočítali sme, že ak malé solárne zariadenie na prípravu teplej vody ušetrí dnes domácnosti na elektrickej energii 300 eur ročne, za 30 rokov majiteľ tohto zariadenia pri 3-percentom raste cien energií ušetrí na nákladoch 14 013 eur a v prípade 5-perc. rastu až 20 113 eur. Takéto malé solárne zariadenie predstavuje kompletný solárny systém s tromi kolektormi a 300-litrovým solárnym bojlerom s elektrickým doohrevom. Pri dodávke, vrátane montáže a po odrátaní vlaňajšej štátnej dotácie, platil vlastník rodinného domu za toto štandardizované solárne zariadenie zhruba 2 800 eur. Dnes, bez dotácií, je to okolo 3 900 eur," dodáva M. Novák.
Autor pracuje v spoločnosti Paper Life, s.r.o., Prievidza
Foto: Thermo|Solar Žiar