Európsku elektroenergetiku čakajú investície za 1,9 bil. eur

16.08.2011, SITA | Správy zo stavebníctva

Európsky elektroenergetický priemysel čakajú počas najbližších 25 rokov podľa štúdie spoločnosti KPMG investície a výstavba približne za 1,9 bilióna eur.

Tieto investície by mali uspokojiť rastúci dopyt po elektrine a zároveň by mali prispieť k prísnejšiemu dodržiavaniu environmentálnych noriem. Podľa štúdie bude v najbližších pätnástich rokoch potrebná suma zhruba 1 bil. eur na financovanie výstavby nových výrobných kapacít s výkonom viac ako 600 gigawattov v celej Európe.

"Z týchto peňazí bude treba približne 24 percent na programy veterných turbín a ďalších 18 perc. na solárnu energiu, pričom budú potrebné aj nové veľké kapacity v tradičnejších formách výroby energie, ako je uhlie, plyn, hydroenergetika a jadrová energia," uvádza sa v správe KPMG.

Banky sú podľa štúdie pripravené pomôcť s financovaním energetických projektov. "Bez ohľadu na to, či hovoríme o veterných elektrárňach, nových elektrárňach na plynový pohon alebo najnovšej sieťovej infraštruktúre na báze Smart Grid, predstavitelia najvýznamnejších bánk povedali jasne, že ak budú projekty dobre pripravené, s transparentnými a realistickými podmienkami, peniaze budú k dispozícii," uviedol partner KPMG pre globálnu infraštruktúru Darryl Murphy.

Banky však podľa správy majú obavy z retroaktívnej legislatívy, pretože takéto praktiky narúšajú vypracované podnikateľské modely. "Právne záväzné ubezpečenia, že sa nebude zavádzať retroaktívna legislatíva s vplyvom na tieto programy po podpísaní dohôd, významne zvýšia šance projektov, že ich banky budú akceptovať," konštatoval D. Murphy.

Podobné články

  • Výstavba diaľnic sa má urýchliť, parlament schválil novelu zákona

    D2-malacky-sk-2-X.jpg

    Príprava a výstavba diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku by mala byť rýchlejšia a efektívnejšia. Umožní to novelizácia zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorej návrh dnes schválila Národná rada SR.

  • Prieskum o angažovanosti politikov v segmente obnovy budov

    Budovy-obnova-2-X.jpg

    Platforma Budovy pre budúcnosť a jej deväť členských združení hodnotili angažovanosť politikov v segmente obnovy budov. Ocenili najmä prezidentku Zuzanu Čaputovú, ako aj legislatívne návrhy či činnosť inštitúcií.

  • Na železniciach chce štát za desať rokov investovať 5 mld. eur

    Zeleznice-infram-2-X.jpg

    Strategický dokument informujúci, kde chce štát investovať na železniciach počas najbližších desiatich rokov, zverejnilo dnes Ministerstvo dopravy a výstavby SR na svojej webovej stránke.

  • V digitalizácii musí slovenské stavebníctvo urobiť ďalší krok

    55c-shutterstock_627164012-2-X.jpg

    Kedysi sektor výstavby spravil veľký krok, keď prešiel z rysovacích dosiek na projektovanie CAD. Aby slovenské stavebníctvo bolo konkurencieschopné a efektívne, musíme urobiť ďalší krok.

  • Dánsko môže byť inšpiráciou, ako naštartovať zelenú transformáciu

    Kodan-Nordhavn-5-X.jpg

    Ambicióznosť sa vypláca. Ukazuje to dánsky prístup k udržateľnej výstavbe, ktorý by mohol byť inšpiráciou aj pre investície do obnovy budov v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Presvedčili sa o tom aj účastníci nedávnej prezidentskej delegácie z radov odborníkov na udržateľnú výstavbu na oficiálnej návšteve Dánskeho kráľovstva.

  • Stavebný softvér sa môže naučiť používať každý, výhody sú zjavné

    76c-shutterstock_1039121731-2-X.jpg

    Digitalizácia v stavebníctve postupuje na Slovensku pomaly. Jednou z najčastejších príčin je obava pracovníkov z novej technológie. Používanie softvéru na stavbu a údržbu budov, ako je napríklad PlanRadar, je však v skutočnosti jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Úspora a efektívnosť, akú softvér prináša do stavebných aj údržbárskych procesov, je pritom vysoká.