Na železniciach chce štát za desať rokov investovať 5 mld. eur

04.12.2021, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

Strategický dokument informujúci, kde chce štát investovať na železniciach počas najbližších desiatich rokov, zverejnilo dnes Ministerstvo dopravy a výstavby SR na svojej webovej stránke.

Dokument sa volá Harmonogram priorít prípravy a výstavby železničnej infraštruktúry, ministerstvo sa ho rozhodlo zverejniť napriek tomu, že ešte musí prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním. Informovaním o harmonograme má rezort dopravy a výstavby v úmysle dať ľuďom odpoveď na otázky, kedy sa ktorá trať bude rekonštruovať či modernizovať. Uviedol to v tlačovej správe Ivan Rudolf, hovorca ministerstva.

Zeleznice-infram-1-X.jpg

"Sústredili sme sa na to, aby sme odstránili havarijné úseky a sanovali extrémne pomalé miesta. Veľká časť projektov sa preto týka riešenia trvalých alebo prechodných obmedzení traťových rýchlostí, ostatné sú modernizácie a zvyšovanie traťových rýchlostí," hovorí minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Návrh dokumentu vychádza z možností štátneho rozpočtu, financií v rámci plánu obnovy či z eurofondov určených na dopravu. Cieľom materiálu je zlepšiť železničnú infraštruktúru a skvalitniť služby pre cestujúcich. Ročne má ísť na infraštruktúru 0,4 percenta hrubého domáceho produktu, čo na najbližších desať rokov predstavuje dovedna 5 miliárd eur. Harmonogram predložil A. Doležal v stredu na rokovanie vlády, kolegovia ho však požiadali, aby dokument ešte prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním.

"Materiál by na vládu ani nemusel ísť, chceme mu však dať väčšiu váhu. V uznesení sa ukladá povinnosť ministrovi dopravy sa ním riadiť a ministrovi financií naň vyčleniť peniaze v rámci možností štátneho rozpočtu. To, že harmonogram pôjde do medzirezortného pripomienkového konania, reálne nespôsobí žiadne problémy, keďže my podľa neho postupujeme už teraz a vláde ho opäť predložíme o pár týždňov," dodáva A. Doležal.

Ilustračné foto: Infram SK

Podobné články