Na obnove hradu Krásna Hôrka sa škridlami podieľa aj Tondach
Obnova hradu Krásna Hôrka, ktorý v roku 2012 vážne poškodil požiar, pokračuje. V plnom prúde je ďalšia etapa rekonštrukcie s demontážou dočasného zastrešenia a realizáciou nových krovov a striech.
Na obnove národnej kultúrnej pamiatky sa podieľa aj výrobca pálenej keramickej škridly Tondach. Firma na Krásnu Hôrku dodala 2 670 m² keramickej krytiny. Pôvodné strechy hradu zničil 10. marca 2012 požiar. Pôvodnú drevenú šindľovú strechu teraz nahrádza odolná nehorľavá keramická krytina Tondach, model Viedenská škridla.
• Hrad Krásna Hôrka pred ničivým požiarom, ktorý vypukol 10. marca 2012
V súčasnosti na hrade prebieha ďalšia fáza obnovy, ktorej predmetom je demontáž dočasného zastrešenia a realizácia nových krovov a striech. Dodávateľom prác je spoločnosť Hornex, ktorá sa venuje aj rekonštrukciám historických a pamiatkovo chránených stavieb. Plánované ukončenie tejto etapy je v novembri 2015.
Väčšia časť krovov vrátane vežičiek a uloženia nových striech je už realizovaná. Momentálne sa na poslednom objekte stredného hradu a jeho veži vykonávajú tesárske práce. Na ostatných objektoch sa dokončujú pokrývačské a najmä klampiarske úkony. Realizujú sa aj činnosti na detailoch a zdobení vežičiek.
"Pokrývacie práce sú hotové zatiaľ približne z troch štvrtín. Hoci je celková plocha striech 4 267 m², naša dodávka je 102 345 kusov na 2 670 m², pretože časti striech a vežičky sa pokryjú meďou. Som presvedčený, že strecha hradu s našou škridlou vydrží bez poškodenia niekoľko sto rokov," hovorí Vladimír Šablica, konateľ spoločnosti Tondach Slovensko, s.r.o., Stupava.
Hrad Krásna Hôrka bol postavený v 14. storočí, leží nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Slúžil ako ochrana stredovekej cesty do Slovenského Rudohoria, ktoré malo veľký význam pre svoje nerastné bohatstvo. Historicky prvá písomná zmienka o hrade sa zachovala z roku 1333, keď hrad vlastnila rodina Bebekovcov. Neskôr sa dostal do vlastníctva rodín Mariássyovcov a Andrássyovcov.
V spolupráci so štátnymi organizáciami a s Pamiatkovým úradom SR zabezpečil Tondach Slovensko dodanie svojich výrobkov aj na rekonštrukcie striech na Bojnickom zámku, Nitrianskom hrade či Chráme sv. Jakuba v Levoči. Firma je najväčším slovenským predajcom pálenej keramickej škridly. Je aj tvorcom strešných riešení pre novostavby a rekonštrukcie s kompletným keramickým príslušenstvom a doplnkami.
• Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky má trvať ešte zhruba rok, sprístupnenie hradu pre verejnosť sa predpokladá po roku 2016
Foto: galeriaslovakia.sk, Tondach Slovensko