Návrh nového stavebného zákona treba podľa IUR dopracovať

12.04.2015, SITA | Správy zo stavebníctva

Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) žiada vrátiť návrh nového zákona o územnom plánovaní a výstavbe (stavebný zákon) na dopracovanie, prípadne uskutočniť nové pripomienkové konanie.

Výkonný riaditeľ inštitútu Juraj Suchánek to zdôvodňuje závažnými nedostatkami, objemom a rozsahom pripomienok, ako aj požadovaných zmien v navrhovanom zákone. Hospodárska a sociálna rada SR (tripartita) má návrh stavebného zákona a tiež návrh súvisiaceho zákona o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb prerokovať v pondelok 13. apríla. Oba návrhy na tripartitu predkladá minister dopravy Ján Počiatek.

Projektovanie-dobrydomov-cz-X.jpg

"Vo zverejnenom návrhu (stavebného) zákona sú v jeho štruktúre, ako aj v jednotlivých ustanoveniach viaceré podstatné zmeny. Bolo pozmenených viac ako 130 paragrafov, viaceré boli premiestnené v rámci častí zákona," upozorňuje J. Suchánek. "Doplnená bola príloha a pribudlo aj niekoľko ďalších súvisiacich novelizácií iných zákonov (článkov). Zverejnené znenie návrhu stavebného zákona po medzirezortnom pripomienkovom konaní je odlišné v zásadných inštitútoch zákona," hovorí.

Po medzirezortnom pripomienkovaní k návrhu stavebného zákona, ktoré sa konalo v januári 2015, sa podľa IUR po následných masívnych úpravách neodstránili všetky pripomienky. Inštitút tvrdí, že sa tak stalo bez racionálneho zdôvodnenia a niektoré problémy sa navyše prehĺbili, napríklad pri zastavovacom pláne. Občianske združenie odborníkov na urbánny rozvoj a tvorbu krajiny má tiež výhrady k tomu, že nové znenie návrhu zákona obsahuje zásadné koncepčné nedostatky, ku ktorým sa ani nemohli vzniesť pripomienky.

Platný stavebný zákon podľa IUR definuje, že pri stavbe malého rodinného domu stačí jedno zlúčené konanie, ktoré vedie jeden stavebný úrad. Návrh nového stavebného zákona však teraz uvádza, že pri jednoduchej stavbe, napríklad rodinného domu, si stavebník bude musieť najprv vybaviť obstaranie zastavovacieho plánu a jeho prijatie zastupiteľstvom vo forme všeobecného záväzného nariadenia. Až po jeho prijatí mu bude stačiť stavebný súhlas.

"Ide o absolútne nemysliteľné sťaženie postupu výstavby najmä pri malých stavebníkoch. Zmienený príklad je dôsledkom nedostatku času a možností nové znenie zákona dôkladne preštudovať a pripomienkovať. Možno predpokladať, že zákon obsahuje viacero takýchto vecných nedostatkov a nepresností," dodáva IUR.

Nový stavebný zákon mal byť pôvodne účinný od 1. júla 2014, ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja neskôr tento termín posunulo na 1. júla tohto roku a najnovšie by mal byť zákon účinný až od 1. júla 2016.

Foto: dobrydomov.cz

Podobné články