Skanska SK a Strabag tvrdia, že NDS ich vylúčila zo súťaže omylom

24.06.2013, SITA | Správy zo stavebníctva

Stavebné firmy Skanska SK a Strabag nesúhlasia s vylúčením zo súťaže na výstavbu úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala. Tvrdia, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa pomýlila.

Združenie Skanska SK - Strabag už požiadalo diaľničnú spoločnosť o nápravu rozhodnutia o jeho vylúčení z verejného obstarávania na doprojektovanie a výstavbu tohto diaľničného úseku. Firmy považujú svoje vylúčenie zo súťaže rok po otváraní ponúk – pričom pôvodne NDS ich ponuku prijala, za omyl.

Dôvodom vylúčenia podľa združenia nie je neobvykle nízka cena ani technológia vetrania tunela Višňové, proti čomu namietal neúspešný uchádzač. NDS zdôvodnila vylúčenie združenia chybným určením dĺžky únikových ciest v tuneli.

"Dôvod vylúčenia ponuky nášho združenia je mimoriadne prekvapivý až zvláštny. Jediné rozumné vysvetlenie pre nás je, že na strane obstarávateľa došlo k omylu, prípadne k nesprávnemu posúdeniu ponuky. V opačnom prípade by sme naše vylúčenie museli vnímať ako účelové a tendenčné," hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK a.s., Magdaléna Dobišová.
 

Ponuky sa otvárali v júni 2012

Skanska a Strabag navrhli 13,4-kilometrovú diaľnicu pri Žiline, ktorej súčasťou bude 7,5-kilometrový tunel Višňové, postaviť za najnižšiu cenu 338,29 milióna eur (bez DPH). Je to 37,7 percenta z pôvodnej predpokladanej ceny prác 896,53 mil. eur. Druhú najlacnejšiu ponuku predložilo konzorcium firiem Doprastav, a.s., Metrostav a.s., a Marti Contractors Ltd., a to 382,83 mil. eur, čo je 42,7 perc. odhadovaných nákladov.

Úrad pre verejné obstarávanie na základe námietok združenia vedeného Doprastavom, ktoré spochybňovalo cenu a technológiu vetrania tunela navrhnuté Skanskou a Strabagom, nariadilo opätovné vyhodnotenie ponúk. NDS nato vylúčila najlacnejšiu ponuku a predbežne prijala druhú ponuku v poradí. Ponuky piatich uchádzačov sa otvárali 26. júna 2012.
 

V čom spočíva omyl obstarávateľa

Predbežný návrh riešenia tunela Višňové spracovala inžiniersko-projektová spoločnosť Amberg Engineering Slovakia s podporou sesterských firiem vo Švajčiarsku a v Českej republike. Do projektu zapojila najvýznamnejších európskych špecialistov na tunelové stavby.

"Omyl obstarávateľa je v chybnom určení dĺžok nechránených únikových ciest. Tie sú stanovené technickým predpisom, ktorý obstarávateľ sám určil ako záväzný a ktorý sám pri meraní zle aplikoval," vysvetľuje konateľ a generálny riaditeľ Amberg Engineering Slovakia Martin Bakoš.

Obstarávateľ, teda NDS, si zároveň podľa neho pri posudzovaní ponuky podrobne nepreštudoval predloženú výkresovú dokumentáciu, ktorú mal k dispozícii. M. Bakoš uviedol, že obstarávateľ v zdôvodnení vylúčenia nevychádzal z faktov uvedených v ponuke, ale z domnienok a úvah o rozmiestnení protipožiarnych dverí.

"V žiadosti sme obstarávateľa na tento omyl upozornili a správnou aplikáciou technického predpisu, správnym zmeraním dĺžok únikových ciest, ako aj dôsledným preštudovaním predbežného technického projektového riešenia je možné uviesť veci na správnu mieru," dodáva.
 

Ak NDS čomusi nerozumie, má sa pýtať

Tomáš Kamenec z advokátskej kancelárie Dedák & Partners, ktorá zastupuje Skansku a Strabag, pripomína, že ak aj obstarávateľ nemal jasno a nebol si istý interpretáciou predbežného technického riešenia v ponuke uchádzača, bolo jeho povinnosťou požiadať uchádzača o vysvetlenie nejasností. Podľa neho o tom jednoznačne hovoria zákon o verejnom obstarávaní, ako i rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie.

"Verím, že nedorozumenie pri posudzovaní splnenia požiadaviek na predmet zákazky bude zo strany NDS rýchlo odstránené. V opačnom prípade by sme museli pochybovať o profesionálnych schopnostiach obstarávateľa. Išlo by sa o flagrantné porušenie základných princípov transparentnej a férovej verejnej súťaže s rovnakým nediskriminačným prístupom k všetkým uchádzačom," poznamenáva T. Kamenec.

Ak majú mať podnikatelia a Európska únia dôveru v schopnosť Slovenska zabezpečiť transparentné podnikateľské prostredie a využiť podporu z fondov EÚ v súlade s určenými pravidlami, musí sa podľa T. Kamenca právo vykladať a aplikovať transparentne, a nie na základe omylu.

Podobné články