V obnove verejných budov miestne samosprávy vidia svoju prioritu

06.12.2024, Henrieta Kissová | Správy zo stavebníctva

Miestne samosprávy čelia pri rekonštrukcii verejných budov, o ktoré sa musia starať, mnohým vážnym ťažkostiam vrátane finančných, technických aj administratívnych problémov.

Väčšina slovenských miest a obcí považuje obnovu budov vo svojom vlastníctve za jednu z priorít v nasledujúcich rokoch. Vyplýva to z prieskumu o pripravenosti miest a obcí v SR na obnovu verejných budov. Realizovala ho Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) spolu s platformou Budovy pre budúcnosť a Asociáciou prednostov úradov miestnej samosprávy v SR. Do prieskumu sa zapojilo 51 miest a obcí.

44b-shutterstock_519528235-1-X.jpg


Hlavné zistenia prieskumu

  • Väčšina slovenských miest a obcí považuje obnovu budov vo svojom vlastníctve za jednu z priorít v nasledujúcich rokoch. Dôležitá je pre ne aj obnova stavieb s ohľadom na zníženie spotreby energie.
  • Väčšina oslovených miest a obcí je presvedčená, že je dôležité dosiahnuť ambiciózne energetické štandardy a využívať udržateľné riešenia ako sú tepelné čerpadlá, fotovoltika, zelené strechy.
  • Najväčšie investičné náklady si vyžadujú kultúrne a historické pamiatky spolu so školskými budovami. Vyššie náklady si vyžadujú aj objekty určené na šport a administratívne stavby.
  • Slovenské mestá a obce zväčša nemajú investičný plán obnovy budov, ale väčšina sa ho zberá vypracovať. V prípade prípravy plánu obnovy verejných budov by radi využili pasport obnovy budovy.

"Pri zisťovaní aktuálneho stavu a situácie slovenských miest a obcí v oblasti rekonštrukcie budov, ktoré sú v ich vlastníctve, sme odhalili viaceré cenné informácie a skutočnosti, ktoré môžu byť nápomocné pri strategickom rozhodovaní a optimalizácii procesov spojených s obnovou stavieb," hovorí Miroslav Zliechovec, člen predstavenstva SKGBC.


Potrebné sú viaceré opatrenia

Miestne samosprávy čelia pri rekonštrukcii budov mnohým problémom vrátane finančných, technických aj administratívnych ťažkostí. Prieskum poukazuje na potrebu viacerých opatrení na zlepšenie situácie na Slovensku.

  • Treba urýchliť a zjednodušiť proces obnovy budov vo vlastníctve miest a obcí.
  • Je nevyhnutné zlepšiť dialóg medzi štátom, samosprávami a odborníkmi pri obnove budov.
  • Na zrýchlenie a skvalitnenie procesu rekonštrukcií sú potrebné vhodné finančné mechanizmy a podpora štátu.
  • Je potrebná systematická a dlhodobá príprava a vytvorenie platformy na vzdelávanie zástupcov miest a obcí.
  • Dôležité je nastavenie kritérií a systematického postupu pri návrhu a hodnotení procesu obnovy verejných budov.
  • Zvýšenie povedomia o moderných a udržateľných riešeniach nás posunie k vyššej energetickej efektívnosti, lepšej kvalite zníženiu uhlíkovej stopy verejných budov.
  • Informovanie a príprava zástupcov miest a obcí na zavedenie nových nástrojov do praxe, akými sú investičné plány obnovy budov alebo pasport obnovy budov.

"Uvedomujeme si mimoriadnu záťaž, akú pre obce a mestá znamená obnova verejných budov. Ide o zložitý, finančne aj časovo náročný proces. Preto je nevyhnutné mať dostatok informácii o ich pripravenosti, o finančných zdrojoch a iných kapacitách," dodáva M. Zliechovec.

Nasledovať by podľa neho malo vytvorenie platformy na vzdelávanie zástupcov miest a obcí, vytvorenie nástroja pre návrh a hodnotenie kvality rekonštrukcií a prepájanie inštitúcií a subjektov zapojených do obnovy verejných budov.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články