Dynamika medziročného poklesu tržieb v stavebníctve sa utlmuje

23.04.2013, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Tempo medziročného poklesu tržieb v stavebníctve sa výrazne utlmilo. Tržby stavebných podnikov za vlastné výkony a tovar boli vo februári 2013 už len o 1,7 percenta nižšie ako v rovnakom období vlani.

Ako ďalej oznámil Štatistický úrad SR, po sezónnom očistení sa februárové tržby v odvetví zvýšili oproti tohtoročnému januáru o 2,6 perc. Ich objem štatistický úrad nezverejnil. V januári 2013 tržby v stavebníctve vzrástli oproti vlaňajšiemu decembru o 0,4 perc., medziročne však klesli o 8,6 perc. Za prvé dva mesiace tohto roku sa tržby stavebných firiem znížili v medziročnom porovnaní o 5,1 perc.

Za celý rok 2012 dosiahli tržby v stavebníctve 7,7072 miliardy eur, čo bolo o 15,2 perc. menej ako v predošlom roku. V decembri 2012 sa tržby v odvetví znížili medziročne o 16,7 perc., v novembri o 14,9 perc. a v októbri klesli až o 18,5 perc., čo bolo najvýraznejšie medziročné zníženie za celý vlaňajšok. V roku 2011 tržby v stavebníctve rástli nepretržite od mája až do decembra, pričom za celý predvlaňajšok sa oproti roku 2010 zvýšili o 3,2 perc. na celkových 9,0262 mld. eur.
 

Produktivita práce mierne vzrástla

Tržby za architektonické a inžinierske činnosti vo februári 2013 (v stálych cenách z decembra 2010) stúpli medziročne o 25,8 perc., tržby za činnosti v oblasti nehnuteľností vzrástli o 17,5 perc., pokračoval štatistický úrad.

Tržby v slovenskom priemysle po januárovom medziročnom raste (o 0,4 perc.) vo februári znovu klesli. V porovnaní s februárom 2012 sa znížili o 4,2 perc. a po sezónnom očistení zaostali aj za tohtoročným januárom (o 1,1 perc.). Za celý rok 2012 vzrástli tržby v priemysle SR medziročne o 7,3 perc. na 82,2581 mld. eur.

Produktivita práce (1 531,28 eura) meraná stavebnou produkciou na zamestnanú osobu sa vo februári medziročne mierne zvýšila o 0,2 perc.
 

Zamestnanosť v odvetví klesá od septembra 2009

Na dlhodobom trende medziročného poklesu zamestnanosti v stavebníctve sa ani vo februári 2013 nič nezmenilo. Počet zamestnancov v odvetví sa v medziročnom porovnaní znížil o 4,4 perc., čo bolo najviac zo sledovaných sektorov, pokračuje štatistický úrad. V priemere za prvé dva mesiace tohto roku klesla zamestnanosť v odvetví medziročne o 4,9 perc. Za celý minulý rok pracovalo v stavebníctve priemerne 165,3-tisíca zamestnancov, o 4,5 perc. menej ako v roku 2011. Zamestnanosť v odvetví klesá nepretržite od septembra 2009.

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v stavebníctve sa vo februári zvýšila medziročne o 1,5 perc., keď dosiahla 559 eur (v januári bol rast o 2,5 perc. pri mzde 581 eur). Priemerná reálna mzda v odvetví klesla vo februári medziročne o 0,7 perc. (v januári bola medziročne vyššia o 0,1 perc.). Vlani sa nominálna mzda v stavebníctve zvýšila v medziročnom porovnaní o 0,7 perc. na priemerných 607 eur mesačne, reálna mesačná mzda sa znížila medziročne o 2,8 perc.
 

Väčšina šéfov firiem neverí, že tržby stúpnu

Ani nie tretina šéfov firiem na Slovensku je presvedčená, že výnosy ich podnikov budú v tomto roku rásť. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti PwC a časopisu Forbes, podľa ktorého očakáva rast tržieb v najbližších 12 mesiacoch iba 29 perc. oslovených generálnych riaditeľov slovenských podnikov.

Ich dôvera v rast tržieb pritom klesá už tretí rok po sebe, podobne ako brzdí svoju dynamiku slovenská ekonomika. Na prieskume, ktorý sa realizoval od vlaňajšieho decembra do februára 2013, sa zúčastnilo 180 šéfov spoločností na Slovensku.

Najväčší priestor na rast pritom riaditelia firiem vidia predovšetkým v nových produktoch a službách. Túto možnosť uviedlo až 43 perc. respondentov. Organický rast na domácom trhu vidí ako možnosť vzostupu 21 perc. šéfov a na zahraničnom trhu iba 18 perc. opýtaných. "Aj tu cítiť dôsledky stagnujúceho dopytu," poznamenáva PwC.

Napriek konštatovaniu, že najväčší rastový potenciál majú nové produkty a služby, nie je tento segment investičnou prioritou slovenských podnikov. V prieskume sa investície do inovácií objavili až na piatom mieste, keď ich medzi priority zaradilo 31 perc. oslovených. Za najdôležitejšie pritom považujú vylepšenie služieb pre zákazníkov, čo uviedlo 61 perc. riaditeľov.

Firemní lídri by však pri zvyšovaní inovačného potenciálu podnikov na Slovensku uvítali vyššiu podporu zo strany štátu. Najčastejšie by ocenili, keby vláda podporila inovácie daňovými úľavami alebo odstránením daňových bariér, čo uviedlo 79 perc. respondentov. Podobný systém funguje podľa PwC v Českej republike, kde si podnikatelia môžu zadefinované inovácie priamo odrátať od daňového základu.

Podobné články