Môže ekonomika SR v roku 2016 prekonať vlaňajší rast?

05.02.2016, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Ekonomiku SR čaká v roku 2016 rýchly rast minimálne na úrovni vlaňajška. Svedčí o tom nielen zväčša pozitívna nálada v kľúčových sektoroch ako priemysel a stavebníctvo, ale aj rast ekonomiky ťahaný prvýkrát po dlhom čase domácou spotrebou.

Pozitívnych signálov o raste domácej spotreby je hneď niekoľko. Miera evidovanej nezamestnanosti klesla z januárových 12,39 percenta na decembrových necelých 11 perc. (presne 10,63 perc.). A podľa ministerstva práce sú reálne predpoklady, že by sa už v lete mohla dostať pod magickú hranicu 10 perc. Pritom nejde len o formálnu štatistiku – rastúcu zamestnanosť potvrdzujú mnohí zamestnávatelia aj job portály.

Najväčší z nich – profesia.sk, len pred pár dňami oznámil, že má v databáze najviac pracovných ponúk vo svojej 18-ročnej histórii. Podľa predpokladaného rastu zamestnanosti sa očakáva postupný pokles miery nezamestnanosti až na úroveň 9,5 perc. v roku 2017, čiže na predkrízovú úroveň roku 2008.

Hoci táto situácia v sebe skrýva aj viaceré riziká (na čele s nedostatkom potenciálnych zamestnancov pre vybrané pozície a nutnosťou dovážať pracovnú silu zo zahraničia), odkaz voči ekonomike je jednoznačne pozitívny: skupina kúpyschopného obyvateľstva s pravidelným príjmom ďalej porastie.

Dollarphotoclub_95194640-X.jpg


Stavebníctvo silno potiahne automobilka Jaguar

Domácu spotrebu Národná banka Slovenska (NBS) v najnovších predikciách pasovala na najsilnejší faktor ekonomického rastu. A bol to aj jeden z dôvodov revidovaného očakávaného rastu v minulom roku, ktorý NBS zverejnila pred týždňom. Z pôvodných 3,3 perc. má dosiahnuť 3,5 perc. Podobne by mal dopadnúť aj aktuálny rok 2016.

Analytici centrálnej banky síce zatiaľ kreslia mierne nižšie rastové čísla (+3,1 perc.), výsledok však bude pravdepodobne optimistickejší. NBS totiž k predikciám pristupuje skôr konzervatívne. Jednoznačne to ukázal vývoj posledných 12 mesiacov: pôvodný vlaňajší januárový odhad rastu (2,9 perc.) revidovala NBS už v marci na 3,2 perc., neskôr na 3,3 perc. a pred pár dňami na 3,5 perc.

Rast ekonomiky v tomto roku pritom zásadne potiahne i nová automobilka Jaguar Land Rover. Podľa odhadu viceguvernéra NBS Jána Tótha zvýši výstavba závodu už v tomto roku rast hrubého domáceho produktu Slovenska o 0,3 perc. a v roku 2017 o 0,2 perc. Keď sa k tomu pridá vyššia spotreba domácností ako nový motor ekonomiky v kombinácii s lacnejšími tovarmi (inflácia blízko nuly, nižšia DPH na niektoré potraviny), má slovenská ekonomika našliapnuté v roku 2016 na výborný výsledok.

Vo vzostupe Slovensku pomôže aj uvoľnená menová politika v eurozóne spolu s nízkymi cenami energií. "Obyvatelia vďaka lacnej rope ušetria a môžu viac peňazí použiť na spotrebu," dopĺňa ďalšie pozitívne signály Jana Glasová, analytička Poštovej banky. Tieto faktory by mali podľa nej podporiť i rast zahraničného dopytu po slovenských výrobkoch a službách.

HDP_grafy-02-X.jpg


Ľudia míňajú viac

Pozitívny trend naznačuje aj spotrebiteľská nálada. Tá sa tento rok v januári opäť zlepšila a dosiahla svoje 13-mesačné maximum. Oproti decembru 2015 sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery (-5,3 bodu) vzrástol o 4,6 bodu najmä v dôsledku odhadovaného vývoja nezamestnanosti. Tento výsledok je o dva body lepší ako v januári 2015 a takisto prevyšuje dlhodobý priemer.

Dobrá nálada sa pritom prejavuje veľmi prakticky v bežných aj dlhodobých investíciách. Reč je najmä o úveroch. Tých spotrebných si Slováci v roku 2015 zobrali za 2,5 miliardy eur, čo je medziročne viac o 14 perc. A podobnú sumu (2,3 mld. eur) sme investovali v minulom roku do nových úverov na bývanie. Rekordný bol jún 2015, keď si Slováci na bývanie požičali až 603 miliónov eur.

HDP_grafy-01-X.jpg


Priemysel a stavebníctvo očakávajú rast

V rast verí aj najsilnejší sektor slovenskej ekonomiky – priemysel. Indikátor dôvery v priemysle sa v januári oproti decembru zvýšil o 16,6 bodu na 11,3 bodu, čím presiahol o 9,3 bodu úroveň dlhodobého priemeru. Táto hodnota je najvyššia od januára 2011. Lídri priemyslu pozitívne reagovali na očakávané zvýšenie výroby v najbližších troch mesiacoch. Pozitívne vyhliadky priemyslu pritom nie sú len pocitové – najsilnejšie segmenty koncom vlaňajška hlásili celkovo vyšší počet objednávok.

Podobne pozitívne vidia aktuálny rok aj stavebné firmy. Dôvera v tomto sektore sa v druhej polovici roku 2015 zvýšila prvýkrát po ôsmich rokoch. A keďže investície do infraštruktúry zostanú na vysokej úrovni aj tento rok a výstavba bytov zažíva skutočný boom (o všetkom hovorí prekročená magická hranica 10-tisíc nových stavebných povolení na byty), stavebníctvo si podľa všetkého udrží vysoké tempo rastu.

Aký výsledok zaknihuje slovenská ekonomika v roku 2016, to bude finálne zrejmé až o 12 mesiacov. Dnes však všetky faktory ukazujú, že by mala minimálne zopakovať úspešný vývoj roku 2015.

Grafy: ABC-bývanie.sk

Foto: Fotolia

Podobné články