Najdrahšie kancelárie sveta sú v Hongkongu, Bratislava zlacnela
Najdrahší prenájom kancelárií musia platiť firmy v Hongkongu. Cena za štvorcový meter tu preskočila centrálny Londýn, ktorý v rebríčku realitnej a poradenskej spoločnosti CBRE kraľoval doposiaľ.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti CBRE za prvý kvartál tohto roku. Medzi najdrahšie mestá sveta, čo sa týka prenájmu administratívnych priestorov, patria takisto Tokio, Dillí a New York. Naopak, hlavné mesto Slovenska zaznamenalo v rebríčku najdrahších kancelárií jeden z najprudších útlmov. Bratislava v porovnaní s tretím štvrťrokom vlaňajška zlacnela, pričom sa zosunula o desať miest. Väčší pokles už zaznamenalo len Santiago v Čile. Celkovo však možno povedať, že ceny kancelárskych priestorov v Bratislave zostávajú oproti predošlému obdobiu stabilné.
Na rast cien prenájmu kancelárií vo svete má vplyv celková ekonomická situácia a hospodársky rast. Ten sa očakáva aj naďalej, čo popri obmedzenej ponuke voľných priestorov bude tlačiť na zvyšovanie cien. V krajinách eurozóny bol na ročnej báze zaznamenaný rast HDP na úrovni 2 percent a tieto štáty profitujú najmä z pravidelných spotrebiteľských výdavkov a podnikateľských investícií, ako aj z konkurencieschopnej meny a z intenzívnych menových stimulov.
Podobná situácia je aj na Slovensku. Trh s kancelárskymi priestormi napreduje najmä v Bratislave, kde sa dnes stavajú nové a nové administratívne kapacity. "Napriek tomu existuje predpoklad, že cena kancelárií v hlavnom meste SR bude stabilná, príp. možno očakávať jej mierny vzostup," hovorí Oliver Galata zo spoločnosti CBRE Slovensko.
Obsadenosť administratívnych plôch rastie aj v krajinách EMEA (do tejto kategórie spadá aj Európa), medziročne o 2,1 perc. Medzi najrýchlejšie rastúce trhy v tomto regióne patria mestá ako Dublin, Štokholm a Barcelona. Ceny kancelárskych priestorov v krajinách strednej a východnej Európy medziročne klesali, čo sa týka aj Moskvy, ktorá je stále uprostred recesie.
CBRE predpovedá mierny ekonomický rast aj po zvyšok roku 2016 a takisto v roku 2017, čo bude dôsledkom pokračujúcich spotrebiteľských výdavkov a investičných nálad zo strany podnikateľov. Hlavné ekonomiky sveta naďalej závisia od nízkych úrokových sadzbieb, ktoré by nemali stúpať ani v budúcnosti vzhľadom na nízku alebo nulovú infláciu.
Foto: CBRE