Poznáme tri dôvody, prečo bude stavebný trh rásť aj v roku 2016

25.01.2016, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Slovenské stavebníctvo si aj v roku 2016 udrží solídne tempo rastu. Nasvedčujú tomu jednak viaceré štatistiky, jednak aj plánované investície a očakávania veľkých hráčov stavebného trhu.

Stavebné firmy si pravdepodobne udržia zamestnanosť nad predkrízovou úrovňou konca roku 2008. Kým kapacity stavebných podnikov by vzhľadom na dopyt mali postačovať, na trhu sa črtá možný regionálny nedostatok objemov výroby stavebných materiálov.

A tu sú tri dôvody, pre ktoré bude trh v roku 2016 rásť.

17b-shutterstock_300064289-výstavba-X.jpg


1. Investície do infraštruktúry si udržia tempo

Slovensko na základe výnimky dočerpávalo do konca minulého roku eurofondy z programového obdobia 2007-2013. Išlo celkovo o 3,5 miliardy eur – na porovnanie, pre aktuálne programové obdobie 2014-2020 je tento objem o niečo tenší (3 mld. eur). Niektorí analytici preto predpokladali pre tento rok istý útlm vo výstavbe infraštruktúry. Najnovšie čísla však nič také neukazujú.

Výdavky ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja na najbližších 12 mesiacov rátajú s prakticky totožným balíkom peňazí na investície do infraštruktúry: 2,041 mld. eur na tento rok oproti vlaňajším 2,092 mld. eur. Navyše, rezort sa bude opäť snažiť "preklopiť" časť eurofondov na opravy (oficiálne modernizáciu a zvyšovanie bezpečnosti) ciest prvej triedy. Pokračovať bude aj obnova nosnej železničnej trate medzi Trenčínom a Žilinou, ktorá sa v ďalších piatich rokoch ďalej zameria na Liptov a Spiš.

Mnohému napovedá aj porovnanie objemu výstavby bytových a nebytových budov voči inžinierskym stavbám. Dlhodobo najsilnejším segmentom stavebníctva na Slovensku je budovanie nebytových priestorov. V rokoch 2014 a (pravdepodobne) aj 2015 ju však prekonali inžinierske stavby, a toto poradie podľa všetkého zostane zachované aj v tomto roku.

Kľúčové však nie je ani porovnanie, ako skôr sumár objemov: nešlo totiž o vzostup jedného sektora na úkor druhého, ale o tri súbežne rastúce segmenty. Hoci čísla roku 2015 ešte nie sú finálne, údaje štatistického úradu do októbra a plánované projekty hovoria jasnou rečou: všetky tri segmenty slovenského stavebníctva sa vlani odrazili k silnému rastu aj do ďalších rokov.

Projekty vo výstavbe.jpg

 

2. Výstavbu bytov čaká silný boom

Čísla nových hypotekárnych úverov sú tradične spoľahlivým indikátorom vývoja spotreby obyvateľstva a jeho investičného apetítu. Aj keď hypotekárny trh po pokrízovom "zamrznutí" začal rásť už v roku 2010, až vlani ukázali slovenskí spotrebitelia jasnú dôveru v rast ekonomiky a svojich budúcich príjmov. Prejavilo sa to tak v rekordných objemoch hypoték, ako aj v prvom cenovom raste bytov za posledných sedem rokov.

V Bratislave stúpli ceny malých bytov až o 15 percent, ale zdraženie o 5-10 perc. cítiť aj v ďalších mestách s podpriemernou nezamestnanosťou. Hypotéky rástli ešte razantnejšie: za päť rokov sa objem nových úverov podľa štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) v najexponovanejšom mesiaci jún takmer zdvojnásobil. Kým v júni 2010 si Slováci požičali na bývanie 334 miliónov eur, v júni 2015 to už bolo 603 mil. eur.

Na otázku, ako sa tieto čísla prejavili na stavebnom trhu, je odpoveď jasná: zásadne. Objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií v posledných mesiacoch vlaňajška medziročne narástol o štvrtinu na vyše 3 mld. eur. A pohľad na dlhý zoznam veľkých projektov, ktoré odštartovali (resp. štartujú) výstavbu v rokoch 2015 a 2016, hovorí, že developeri na rastúci dopyt reagujú stavaním vo veľkom.

A nielen to: developeri si znovu po siedmich rokoch trúfajú aj na náročnejšie brownfieldové investície. Pri nich sa okrem bežného stavebného konania musia vyrovnať aj s pamiatkovou ochranou časti objektov, výstavbou v husto zastavaných častiach miest a budovaním vzťahu obyvateľov k novej zástavbe, ktorá nahrádza pôvodné, zásadne odlišné využitie tohto územia. Reč je napríklad o projektoch Stein2 a Cvernovka v Bratislave developera YIT.

Dobrou správou pre sektor je aj fakt, že dvadsiatka veľkých rezidenčných projektov je rozložená do všetkých ôsmich krajov SR. To znamená, že bytová výstavba bude ťahať i v tomto roku stavebné firmy na celom Slovensku.

Stavebné firmy očakávajú rast tržieb.jpg

 

3. Jaguar zamieša kartami a pohne aj HDP

Niet pochýb o tom, že nová automobilka Jaguar Land Rover v Nitre bude mať vplyv na výkon slovenskej ekonomiky. A nie až od spustenia výroby v roku 2018, lež už tento rok. Podľa odhadu viceguvernéra NBS Jána Tótha výstavba automobilky už v tomto roku zvýši rast hrubého domáceho produktu o 0,3 perc. (resp. o 0,2 perc. v roku 2017).

Príchod Jaguaru naštartuje v najbližších 24 mesiacoch práce najmä v stavebníctve. Táto dobrá správa má však aj tienistú stránku. Niektorí odborníci si myslia, že regionálne kapacity výrobcov stavebných materiálov nemusia stačiť.

Nedostatok stavebnín indikujú minuloročné nárasty: kým objem prác pri novej výstavbe rástol o vyše štvrtiny, výroba materiálov stúpla len o 4 perc. Nedostatok materiálov sa logicky môže premietnuť do vyšších cien. To by nebolo nič prekvapujúce, keďže stavbári už roky čakajú na kompenzáciu rastúcich vstupných nákladov.

Reč čísiel potvrdzujú aj poprední predstavitelia stavbárov v poslednej kvartálnej analýze slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research. Napríklad generálna riaditeľka Skansky SK Magdaléna Dobišová očakáva v ďalších dvoch rokoch podobný objem stavebných prác ako v roku 2015.

Na stavebnom trhu stále existujú, pravdaže, aj otvorené otázky. Martin Greguš z divízie Weber spoločnosti Saint-Gobain Construction Products hovorí o možnom nedostatku kvalifikovaných stavbárov pri vyššom objeme zákaziek na zatepľovanie. Július Mihálik z Doprastavu zasa zdôrazňuje, že kľúčový bude rýchly nábeh nových projektov ako náhrady za ukončené stavby v roku 2015.

Ako dopadne rok 2016 v stavebníctve, to bude finálne zrejmé až o dvanásť mesiacov. Zatiaľ všetky faktory ukazujú, že úspešný príbeh vlaňajška by mal tento rok a aj v blízkej budúcnosti pokračovať.

9a-shutterstock_324757451-X.jpg

Foto: Shutterstock

Podobné články