So vzostupom stavebnej výroby by mala rásť aj kvalita stavieb

02.02.2016, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Lídri slovenského stavebníctva hovoria v našom seriáli o tom, aký vývoj sektora očakávajú v roku 2016. Na otázky odpovedá Andrej Alexy, spoluzakladateľ architektonického ateliéru Alexy & Alexy.

Andrej-Alexy_foto-X.jpgSlovenské stavebníctvo sa v roku 2015 odrazilo od dna a výrazné rástlo vďaka eurofondom (inžinierske stavby), ale aj v segmente novostavieb a rekonštrukcii pri obytných i kancelárskych budovách. Ako vidíte vývoj stavebníctva v roku 2016?

- Prial by som si, aby sa s rastom stavebnej výroby v roku 2016 zvyšovala aj jej kvalita. Aby sa stavalo viac naozaj dobrej architektúry, ktorej základným mottom nebude iba ekonomický zisk, ale najmä kvalita života spojená s krásou. Stavby by mali vznikať aj ako kultúrny, nielen ekonomický produkt.

 

Aký predpokladáte vývoj v oblasti architektúry?

- V našom ateliéri sa venujeme širokému spektru architektonických tém: od interiérov cez bytové či administratívne budovy až po námestia. Najviac realizácii však máme v segmente rezidenčných projektov a v priemyselných objektoch. Myslím si, že v týchto oblastiach svitá na lepšie časy.

 

Výrazný vzostup výstavby znamená vyšší tlak na dodávky materiálov. Kým objem prác pri novej výstavbe, modernizáciách a rekonštrukciách rástol medziročne o vyše 25 percent, produkcia materiálov stúpla len o 4,2 perc. Vnímate tuto situáciu ako riziko – hrozí podľa vás nedostatok materiálu?

- Ekonomika SR nie je ostrov sám pre seba, je súčasťou globálnej ekonomiky úzko previazanej najmä s krajinami Európskej únie. Z tohto pohľadu priame riziko nedostatku stavebných materiálov nehrozí. Môže však dôjsť k prerozdeleniu či zmenám podielu zastúpenia domácich výrobcov na trhu. Verím však, že producenti včas zareagujú a využijú túto výzvu vo svoj prospech.

Foto na úvodnej stránke: Shutterstock

Podobné články