Stavebné firmy SR očakávajú tento rok rast výkonov o 5,9 perc.

25.10.2018, SITA | Štatistiky, analýzy, trendy

Výkony domáceho stavebníctva podľa očakávania slovenských stavebných spoločností by sa v tomto roku mali zvýšiť priemerne o 5,9 percenta. Mierne optimistickejšie sú v odhadoch malé a stredné stavebné firmy s predpokladom vzostupu produkcie o 6,1 perc., pesimistickejšie sú veľké podniky, ktoré predikujú rast o 4,8 perc.

Vyplýva to z kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva za tretí štvrťrok 2018, ktorú pripravila spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Cementárňou Ladce. O jej zisteniach a vývoji sektora dnes informovali na tradičnom stretnutí lídrov slovenského stavebníctva, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave.

6b-Depositphotos_23353092_stavbar-1-X.jpg

"Budúci rok by mal byť rovnako rastúci, ale už nie do takej miery – o 3,8 percenta," povedal riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek pri predstavení výsledkov kvartálnej analýzy. Aj v dlhodobom horizonte sú optimistickejšie skôr malé podniky a subjekty zamerané na pozemné stavby (rast o 4 perc., resp. 4,1 perc.). Opatrné sú vo svojich odhadoch opäť veľké firmy (vzostup o 2,6 perc.).

Analyza-graf-1-X.jpg


Čo všetko teraz štát pripravuje

"Okrem mediálne veľmi ostro sledovaných posunov na výstavbe dvoch kľúčových tunelov na D1, teda Čebrať a Višňové, sa nám podarilo doriešiť aj problémy s chýbajúcim procesom EIA na juhozápadnom obchvate Prešova, kde sa tiež už naplno rozbehla výstavba. Radosť robí aj výstavba obchvatu Košíc, ktorá ide veľmi dobrým tempom, a pokračuje i výstavba na Kysuciach. Kľúčové však z môjho pohľadu boli iné zmeny. Avizovali sme, že rok 2018 bude rokom súťaží. A dodržali sme to. Rozbehli sa súťaže na dokumentáciu desiatok kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest na celom Slovensku. Ich dokončenie je základným predpokladom pre budúcu výstavbu, aj trh sa teda vie lepšie orientovať, keď vidí, na čo všetko sa postupne pripravujeme," vysvetlil na stretnutí lídrov minister dopravy a výstavby Árpád Érsek.


Kapacity vyťažené na 93 perc.

Tržby v stavebníctve majú v tomto roku stúpnuť priemerne o 5,3 perc. "Dariť by sa malo najmä veľkým stavebným spoločnostiam a rast by mal pokračovať aj v budúcom roku. Keby nastúpila kríza, čo sa týka objemu práce, najmä vďaka privátnym investorom ju stavebné firmy nečakajú," pokračoval J. Vacek. Veľké podniky odhadujú rast tržieb o 6,7 perc., spoločnosti zamerané na inžinierske stavby o 4,5 perc. V budúcom roku by mali tržby podľa predpokladov stavbárov vzrásť v priemere o 3,9 perc. (veľké subjekty očakávajú zvýšenie o 2,1 perc., firmy zo segmentu inžinierskeho staviteľstva prírastok o 4,9 perc.).

Analyza-graf-3-X.jpg

"Podniky majú vyťažené kapacity na 93 perc., to znamená, že práce majú naozaj veľa. Firmy najviac trápi, paradoxne, nedostatok ľudských zdrojov a predovšetkým ich kvalita," pokračoval J. Vacek s tým, že podľa podnikov kvalitní pracovníci na trhu už vlastne nie sú. "Spoločnosti najímajú nekvalifikovaných zamestnancov a jednou z ich priorít je zvýšenie kvalifikácie pracovníkov," doplnil riaditeľ CEEC Research. Využitie kapacít na pozemných stavbách je 95 perc. a na inžinierskych 89 perc.

Analyza-graf-2-X.jpg


Zákazky zabezpečené na deväť mesiacov

Stavebné spoločnosti majú zabezpečené zákazky na deväť mesiacov dopredu. Podniky so špecializáciou na inžinierske stavby majú zásobník práce zaplnený na 11, resp. 12 mesiacov. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška ide o rovnaký počet mesiacov pre 56 perc. firiem, vyšší počet uviedlo 27 perc. subjektov. Zákazku by prijalo aj pri nedostatku kapacít 44 perc. stavebných podnikov, v prípade spoločností v inžinierskom stavebníctve dokonca 53 perc. z nich.

Po skončení súčasného programového obdobia na využívanie eurofondov v roku 2020 očakáva 71 perc. oslovených spoločností pokles objemu verejných zákaziek. Objem na rovnakej úrovni ako dnes predpokladá 28 perc. a vyšší len 1 perc. oslovených firiem.

Analyza-graf-4-X.jpg

Grafy: CEEC Research

Foto: Depositphotos

Podobné články