Stavebníctvo SR ešte klesne, no v roku 2013 by mohlo už rásť

29.05.2012, CEEC Research, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Väčšina šéfov stavebných firiem si myslí, že slovenské stavebníctvo klesne aj v tomto roku. Ich negatívne očakávania z februára 2012 sa však zmiernili, útlm by mal aktuálne dosiahnuť 3,9 percenta.

Vyplýva to z najnovšej štúdie slovenského stavebníctva, ktorú pripravila česká spoločnosť CEEC Research v spolupráci s KPMG na Slovensku. Predstavili ju na Stretnutí lídrov slovenského stavebníctva 2012 v Bratislave.

Výhľad na rok 2012 zostáva aj napriek miernemu zlepšeniu v predpokladoch stavebných spoločností stále negatívny. "Ešte vo februári očakávali slovenskí stavbári pre rok 2012 pokles trhu o 6,9 perc. V máji už sú o 3 percentuálne body optimistickejší, čo je evidentne dané stabilizáciou politického prostredia," komentuje výsledky kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Jiří Vacek, riaditeľ firmy CEEC Research.

"V roku 2012 nás čaká pokles, pričom perspektíva ďalšieho výraznejšieho rastu je značne neistá. Veľmi mierny vzostup je možné očakávať najskôr od roku 2013," dodáva k odhadu vývoja Ľuboš Vančo, partner KPMG na Slovensku.
 

Firmám podráža nohy najmä štátna byrokracia

Nová vláda SR si v programovom vyhlásení stanovila v segmente stavebníctva cieľ podporovať hospodársky rozvoj včasnou a kvalitnou prípravou stavieb, najmä dopravnej infraštruktúry a bytovej výstavby.

"Potrebujeme zlepšiť čerpanie eurofondov, ktoré máme k dispozícii. Vyššia efektivita príprav spolu s novým, lepším zákonom o verejnom obstarávaní sa má postarať o rýchlejšiu a kvalitnejšiu výstavbu infraštruktúry," spresňuje plány vlády, ktoré by mali stavebníctve výrazne pomôcť, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

Hlavnými obmedzením stavebných podnikov s najväčším účinkom na ich hospodárske výsledky je byrokracia zo strany štátu. Ide o legislatívne požiadavky, ako aj nesystematické a často sa meniace rozhodovanie štátu, ktoré znemožňuje stavebným spoločnostiam dlhodobejšie plánovať využitie svojich kapacít.
 

Čo obstarávateľ, to vlastné podmienky

"Čím je komplikovanejší typ súťaže, nejasne sú stanovené súťažné podmienky a komplikované sú obmedzenia, tým je logicky vyššia pravdepodobnosť revíznych postupov. Výrazne by pomohlo zjednotenie aspoň základných parametrov pri projektoch z fondov Európskej únie. Dnešná realita je taká, že čo obstarávateľ, to vlastná tvorba súťažných a zmluvných podmienok," opisuje situáciu na trhu Magdaléna Dobišová, generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK.

"Vláda by mala stabilizovať podnikateľské prostredie, aby bolo jasne čitateľné a nemenné v dlhšom horizonte a firmy nemuseli očakávať ustavičné zmeny, ktoré im bránia v rozširovaní svojich podnikateľských aktivít," dopĺňa generálny riaditeľ Betamontu Ondrej Maciak.
 

Menšie podniky sú pod tlakom, prichádzajú o prácu

Bariérou rastu je aj nedostatočný dopyt a tiež nedostatok zdrojov na financovanie ďalších aktivít, zhodujú sa riaditelia firiem. "Hlavným obmedzením je pokračujúci prepad predovšetkým vo verejnom sektore a vo veľkých infraštruktúrnych projektoch. Veľké stavebné spoločnosti potom berú prácu menším firmám, napríklad na regionálnych a privátnych projektoch," hovorí Pavol Kováčik, predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby, Košice.

Zníženie tržieb by podľa riaditeľov stavebných podnikov, ktorých oslovila spoločnosť CEEC Research, nemalo v tomto roku prekročiť 1 percento. Tržby by pritom mali klesnúť najskôr v stredných a malých firmách, veľké očakávajú mierny rast.
 

Vyťaženosť kapacít klesla len mierne

Podľa mnohých zástupcov stavebných podnikov tak kríza na trhu stále pokračuje. "Osobne si myslím, že sa s jej dôsledkami popasujeme ešte nejaký ten rok. V našej spoločnosti očakávame v porovnaní s vlaňajškom mierny nárast obratu, čo vnímam veľmi pozitívne,"uvádza generálny riaditeľ Zipp Bratislava Juraj Hirner.

Podľa aktuálnych predikcií predstaviteľov stavebných podnikov v SR sa dá očakávať návrat k rastu všetkých segmentov od budúceho roku.

Vyťaženosť kapacít stavebných spoločností sa v porovnaní s februárovým prieskumom zvýšila o 11 percentuálnych bodov (na 69 perc.). Hlavným dôvodom je rozbeh stavebnej sezóny. Oproti rovnakému obdobiu roku 2011 sa vyťaženosť kapacít znížila len celkom nepatrne (na porovnanie, vlani v máji to bolo 70 perc.).
 

Odhaľovanie vnútorných rezerv nestačí

"V našej spoločnosti sme na zvýšenie efektívnosti za posledné roky urobili veľmi veľa. Odstránenie vnútorných rezerv však ani zďaleka nemôže kompenzovať celkový prepad obratu zo stavebnej výroby," komentuje otázku vyťaženosti kapacít P. Kováčik z Inžinierskych stavieb.

Výsledky aktuálnej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva boli prezentované 29. mája 2012 na Stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave, ktoré pripravili CEEC Research a Zväz stavebných podnikateľov Slovenska.

Hlavnou témou tretieho ročníka tohto odborného podujatia bol aktuálny stav stavebných zákaziek a diskusia o ďalšom smerovaní sektora z pohľadu novej vlády SR a hlavných predstaviteľov slovenského stavebníctva. Hlavným partnerom Stretnutia lídrov slovenského stavebníctva je spoločnosť Scaserv, striebornými partnermi sú firmy Terrastroj, Allianz, Ferostav a Tatra.

Podobné články