Veľké stavebné firmy preferujú súťaže, malé skôr osobné kontakty
Spôsob získavania nových stavebných zákaziek nezmenila ani kríza, ani pokles odvetvia. Veľké stavebné podniky využívajú zväčša verejné obstarávanie, malé firmy uprednostňujú najmä osobné kontakty.
Transparentnosť výberových konaní pritom zostáva stále na rovnakej úrovni ako vlani. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej štúdie slovenského stavebníctva, ktorú pripravila česká spoločnosť CEEC Research v spolupráci s KPMG na Slovensku.Za celkovo najefektívnejší spôsob získavania zákaziek označujú stavebné podniky osobné kontakty. Tento spôsob má tento rok hodnotu 7,3 z 10 bodov, čo je rovnako ako vlani a len o desatinu bodu menej ako v roku 2010. Hodnotenie najefektívnejšieho spôsobu získavania novej zákazky sa výrazne líši podľa veľkosti firiem.
"Celkovo si výberové konania nevedú v hodnotení efektívnosti spôsobu získavania nových zákaziek dlhodobo dobre, no ak sa sústredíme iba na veľké stavebné spoločnosti, zistíme, že 91 percent z nich súťaže využíva," komentuje výsledky štúdie riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.
Výberové konania v segmente veľkých podnikov dosahujú hodnotu 7,3 bodu, malé a stredné firmy sú podľa neho úspešnejšie, keď využívajú svoje osobné kontakty. Na stupnici efektívnosti ich hodnotia malé a stredné subjekty so 7,8 bodu. Ich využívanie potvrdzuje 97 perc. všetkých firiem v tomto segmente. Naopak, obstarávanie hodnotia malé a stredne veľké podniky ako najmenej efektívny spôsob so 4,5 bodu (85 perc. respondentov).
Súkromné súťaže sú pripravené lepšie
Transparentnosť výberových konaní podľa výsledkov štúdie CEEC Research zostáva na minuloročnej úrovni 5,9 bodu. "Považujem transparentnosť súťaží za dostatočnú. Nedostatkom je skôr široká škála možností na obštrukciu zo strany neúspešných uchádzačov, ako aj nie najlepšia formulácia podmienok a kritérií súťaží investorom," myslí si generálny riaditeľ Váhostavu-SK, a.s., Ján Kato.
Výrazne lepšie hodnotia riaditelia výberové konania financované zo súkromných zdrojov (6,7 bodu) oproti tým, čo sa financujú z verejných zdrojov (4,9 bodu). Na týchto hodnoteniach sa zhodujú veľké aj stredné a malé spoločnosti.
"Zatiaľ sa transparentnosť výberových konaní od minulého roku nezlepšila, ale od novej vlády očakávam významné opatrenia na systémové zlepšenia všetkých aspektov procesu verejného obstarávania v stavebníctve," hovorí predseda predstavenstva Inžinierskych stavieb, a.s., Košice, Pavol Kováčik.
Tretie stretnutie lídrov v stavebníctve bude 29. mája
Kompletné výsledky druhej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva budú prezentované na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva 2012, ktoré CEEC Research a Zväz stavebných podnikateľov Slovenska organizuje 29. mája v Bratislave. Hlavnou témou tretieho ročníka najväčšieho stretnutia zástupcov domáceho stavebného sektora je aktuálny stav stavebných zákaziek a otvorená diskusia o ďalšom smerovaní odvetvia z pohľadu novej vlády a hlavných predstaviteľov stavebníctva.
Štúdia slovenského stavebníctva je založená na telefonických rozhovoroch s vybranou vzorkou 100 stavebných spoločností. Rozhovory sa uskutočnili v tomto mesiaci. Okrem štandardnej analýzy ponúka tento výskum taktiež detailné informácie o postojoch hlavných segmentov stavebníctva podľa dvojrozmernej segmentácie vzorky, čiže z hľadiska veľkosti stavebných spoločností, ako aj stavebného zamerania účastníkov. Segmenty sú rozdelené na veľké a stredné/malé spoločnosti.