Výstavba bytov a kancelárií porastie v roku 2016 podobne ako vlani

29.01.2016, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Lídri stavebníctva SR hovoria v našom seriáli, aký vývoj sektora očakávajú v roku 2016. Na otázky odpovedá Karol Jakabovič, riaditeľ spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, Slovensko.

Jakabovic--SaintGobain-2-X.jpgStavebníctvo sa v roku 2015 odrazilo od dna a výrazne rástlo vďaka eurofodom (inžinierske stavby), ale aj v segmente novostavieb a rekonštrukcií pri obytných a kancelárskych budovách. Ako vidíte vývoj stavebníctva v roku 2016?

- Vplyv ukončenia možnosti čerpania eurofondov z predošlého programového obdobia neviem úplne posúdiť, ale odhadujem, že môže dôjsť k poklesu zákaziek inžinierskych stavieb. Otázne je len, do akej miery nahradí eurofondy vláda inými štátnymi zákazkami. Segment obytných a kancelárskych budov rástol v roku 2015 len mierne a nevidím žiadny dôvod na výraznú zmenu ani v roku 2016.

 

Aký predpokladáte vývoj v segmente, v ktorom pôsobí vaša spoločnostť?

- Segment novostavieb obytných a kancelárskych budov sa v roku 2016 z môjho pohľadu nemá prečo vyvíjať inak ako v roku 2015. Pozitívny vplyv lacných úverov pretrváva a trh pravdepodobne pozitívne ovplyvnia aj už ohlásené investície, najmä automobilka Jaguar Land Rover. Trh rekonštrukcií obytných budov v roku 2015 pozitívne ovplyvnili úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ich čerpanie pokračuje aj v tomto roku. Stavebnému trhu tento rok pomôže aj štátny program na obnovu rodinných domov. Od januára navyše platí nová tepelnotechnická norma, ktorá zvyšuje nároky na hrúbku a kvalitu tepelných izolácií. Všetky tieto aktivity vytvárajú predpoklady, aby trh s tepelnými izoláciami rástol aj tento rok.

Podobné články