Výstavba bytov potiahne v roku 2016 rast stavebníctva v SR

28.01.2016, ABC-bývanie.sk | Štatistiky, analýzy, trendy

Výstavba bytov na Slovensku sa už prakticky dostala na rekordnú predkrízovú úroveň. V prvom polroku 2015 prekonal počet stavebných povolení hranicu 10-tisíc a druhý polrok bol zrejme ešte silnejší.

Úroky na hypotékach sú na historických minimách a ochota ľudí dopriať si lepšie bývanie dosiahla minulý rok absolútny rekord. A aj keď je na trhu jasný pretlak dopytu nad ponukou, ceny sú napriek tomu stále o 17 percent pod predkrízovou úrovňou. To je kombinácia okolností, ktorá predurčuje nové developerské projekty na úspech.

shutterstock_233305984-stavebnictvo-1-X.jpg


Bytové projekty dopĺňajú výstavbu infraštruktúry

Firmy a noví pracovníci.jpgBytové domy aj v roku 2016 výrazne potiahnu celý stavebný trh k rastu. Naznačujú to viaceré čísla. Podľa Štatistického úradu SR objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií vlani medziročne narástol o viac ako 25 perc. Tento zásadný rast vygenerovali v najväčšej miere inžinierske stavby – eurofondové infraštruktúrne projekty v podobe nových diaľničných a modernizovaných železničných úsekov. Tie si úroveň investícií tento rok takmer do bodky udržia: rozdiel medzi rokmi 2015 a 2016 predstavuje pri dvojmiliardovom balíku iba 51 miliónov eur.

Pri bytovej výstavbe sú však rozdiely zásadné: kým vlani sa začala stavať len pätica veľkých projektov nad 200 bytov, tento rok k nim pribudne ďalšia dvadsiatka. Počty bytov so stavebným povolením tak opätovne po rokoch lámu rekordy. V historických tabuľkách zostávajú už len dva silnejšie polroky v porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi 2015: v prvom polroku 2009 (takmer 11-tis. bytov) a v prvej polovici 2008 (necelých 13-tis. bytov).

Dobrou správou je, že nové projekty vznikajú nielen v Bratislave, ale aj v každom z ôsmich krajov. Pritom ožíva viacero odložených projektov v hlavnom meste, ako napríklad Bergamon (developer YIT) či Nové Slovany (Lucron).

Ďalším neklamným znakom bytového boomu je fakt, že developeri si znovu po siedmich rokoch trúfajú aj na náročnejšie brownfieldové investície, pri ktorých sa okrem bežného stavebného konania musia vyrovnať aj s pamiatkovou ochranou časti objektov, výstavbou v husto zastavaných častiach miest a budovaním vzťahu obyvateľov k novej zástavbe ako náhrade za pôvodné, zásadne odlišné využitie tohto územia. Reč je napríklad o bratislavských projektoch Stein2 a Cvernovka spoločnosti YIT.


Výstavba bytov trhá rekordy

Na rozbeh bytovej výstavby rýchlym tempom v princípe stačil jeden silný impulz – hypotéky. Čísla nových hypotekárnych úverov vždy boli rýchlym indikátorom vývoja spotreby obyvateľstva a ich investičného apetítu do osobného životného komfortu. Hoci hypotekárny trh po pokrízovom "zamrznutí" začal rásť už v roku 2010, až vlani ukázali slovenskí spotrebitelia jasnú dôveru v rast ekonomiky a svojich budúcich príjmov. Prejavilo sa to hneď v troch parametroch: v objemoch hypoték, počtoch predaných bytov a v prvom cenovom raste bytov za posledných sedem rokov.

Developeri predali v Bratislave za prvý polrok 2015 dvetisíc bytov v novostavbách. Celoročný predaj sa tak môže priblížiť rekordnému roku 2008, keď ľudia v hlavnom meste kúpili 4 800 bytov. Pritom ešte v roku 2014 bol predaj (v porovnaní s predošlým rokom) iba polovičný.

Podobne v Košiciach, kde sa z roka na rok predalo o pätinu viac bytov. Dopyt povzbudil vzostup cien, avšak výrazne menej, ako by ľudia (pravdepodobne) dokázali akceptovať. Konkrétne, Národná banka Slovenska (NBS) registruje 1,2-percentný medziročný rast cien naprieč Slovenskom. Samozrejme, najvychytenejšie malé byty rástli silnejšie: v mestách s dostatočnou ponukou práce o 5-10 perc., v Bratislave dokonca o 15 perc.

Hypotéky však rástli ešte razantnejšie: za päť rokov sa objem nových úverov podľa štatistík NBS v najexponovanejšom mesiaci jún takmer zdvojnásobil. Kým v júni 2010 si Slováci požičali na bývanie 334 mil. eur, v júni 2015 to už bolo 603 miliónov.

Prehľad projektov vo výstavbe.jpg


Sedem stoviek projektov preverí silu stavbárov

Celkový pohľad na štatistiky hovorí, že v rokoch 2016 a 2017 sa na Slovensku chystá viac ako 730 súkromných a verejných stavebných projektov. Aj toto číslo jasne demonštruje, že stavebníctvo znovu rastie. Pritom nejde o jednorazový náhodný "úlet" smerom nahor, ale o celý rad štatistík a predikcií, ktoré hovoria všetky to isté.

Otvorené ostávajú v zásade dve veľké otázky. Na prvú – ako stavbári kapacitne zvládnu dopyt – odpovedá prieskum spoločnosti CEEC Research pomerne jasne. Tretina firiem plánuje v tomto roku prijímať nových ľudí. Na tú druhú – ako zvládnu zvýšený dopyt výrobcovia materiálov – spoznáme odpoveď už v najbližších mesiacoch, keď sa začne výstavba vôbec najväčšieho stavebného projektu súčasnosti na Slovensku, závodu automobilky Jaguar Land Rover pri Nitre.

Foto: Shutterstock

Podobné články