Ako čo najlepšie predať byt či dom? Vyskúšajte home staging

26.09.2016, Manuela Kočišová | Bývanie, ceny, financovanie

Uvažujete predať svoj byt či dom? Nestačí ho len poupratovať. Je dobré sa naň pozrieť očami potenciálneho kupujúceho a odosobniť sa od toho, že ste tu bývali a máte na príbytok pekné spomienky.

Pretvoriť priestor, ktorý chcete predať, na miesto, aké chytí za srdce a v záujemcovi o kúpu okamžite vzbudí predstavu príjemného bývania, je umenie. Je to zároveň služba, aká je dnes na vzostupe. Hovorí sa jej home staging. Robia ju nielen interiéroví dizajnéri, ale aj realitné kancelárie s individuálnym prístupom ku klientovi.


Malá investícia, veľký efekt

Čo je to teda home staging? Nuž, niečo ako malý veľký zázrak alebo veľa muziky za málo peňazí. "Home staging je služba, ktorá pri minimálnych nákladoch na prácu a čas maximálne zefektívni predaj nehnuteľnosti. Ako architekt vnímam, že pri zariaďovaní interiérov sa ľudia v značnej miere rozhodujú na základe pocitov. Stavebnotechnické riešenia nie sú až také dôležité, väčšiu úlohu zohráva vizualizácia interiérov, ktorá umožňuje navodiť finálny efekt," hovorí architekt Štefan Kačáni zo štúdia Plus 2 architekti.

Niekde stačí odstrániť daktoré kusy nábytku, inde čosi malé pridať. Trebárs v kuchyni pekne prestrieť stôl, v obývačke na sedačke naaranžovať tri štýlové vankúšiky a do spálne na posteľ prestrieť modernú deku. Jednoduché. Najmä pre toho, kto má pre interiér a zariaďovanie cit. Kto si netrúfa, ten môže využiť službu home staging. Peňaženka to takmer ani nepocíti a účinok v podobe rýchleho predaja za stanovenú cenu bude veľký.

Home-staging-1-X.jpg

 Pri home stagingu stačí niekde odstrániť daktoré kusy nábytku, inde čosi malé pridať. Trebárs v obývačke na sedačke a kresle naaranžovať štýlové vankúše.


 

Kde hľadať pomoc?

Možno sa buď obrátiť na štúdio interiérových dizajnérov, alebo si na pomoc pri predaji nehnuteľnosti vybrať takú realitnú kanceláriu, ktorá zabezpečí nielen všetky zmluvy a obhliadky, ale aj rýchlu, bezbolestnú a milú premenu vášho intímneho priestoru.
Home staging robí napríklad realitná kancelária Aston Waldner. "Je to tá najlacnejšia vec, akú môže každý majiteľ pri predaji urobiť," hovorí maklérka Jana Švehlíková, ktorá home staging aj sama realizuje.

"Ako realitná kancelária sme si zvolili cestu exkluzívnej spolupráce s klientmi. Vlastník nehnuteľnosti má jedného makléra, ktorému zverí celý proces predaja, od poradenstva, prípravy nehnuteľnosti, nafotenie, obhliadky až po zmluvy. Byt klienta, kým ho začneme ponúkať, potrebujeme vidieť a ak treba, navrhneme zopár zmien, ktoré pomôžu ukázať z priestoru to najlepšie. Niekedy stačí iba vhodne doladiť miestnosť do farieb, pridať na stôl kyticu tulipánov alebo odstrániť tradičné magnetky z chladničky či červené závesy, aké zbytočne kričia. Ak je v miestnosti priveľa nábytku, jednoducho ho presunieme. Potom môžeme všetko odfotiť a spustiť predaj," vysvetľuje J. Švehlíková.


Doma nik nie je prorokom

Prípravu nehnuteľnosti na predaj po estetickej stránke sa oplatí zveriť do cudzích rúk aj z veľmi prozaického dôvodu – cudzí človek má nadhľad. Nie je s interiérom spätý ako jeho majiteľ a ak je to navyše realitný maklér alebo interiérový dizajnér, má skúsenosti s tým, čo ľudí oslovuje a čo ich "chytí za srdce".

"Každý priestor je jedinečný. Rozdiel je aj v tom, či robíte home staging v prázdnom byte alebo v príbytku, kde žije mladá rodina s deťmi a so psom," pokračuje J. Švehlíková. "Videli sme už veľmi veľa bytov a dispozícií, preto vieme poradiť, čo by konkrétnemu priestoru pomohlo. Treba si zároveň uvedomiť, že snímky bytu budú na internete, a tak je pri úprave interiéru vhodné z viditeľných miest odstrániť všetky výsostne osobné veci, fotografie detí a podobne," poznamenáva.

Home-staging-2-X.jpg

 Veľké úpravy netreba ani v spálni. Aj tu stačia pekné vankúše či moderná deka. Priestor oživia aj izbové rastliny.


 

Na čo je to všetko dobré?

Home staging pomáha záujemcovi o byt či dom urobiť si predstavu, ako by mohol priestor vyzerať. "Samozrejme, každý tu už vidí svoju sedačku alebo svoj nábytok. Pri home stagingu ide o to, aby nehnuteľnosť ukázala svoj potenciál a všetky pozitíva. Takto upravené byty majú vďaka pekným fotkám vyššiu návštevnosť na portáloch, čo logicky prináša viac obhliadok a tým aj vyššie šance na predaj. Ak je cena stanovená správne, zvyčajne sa takto upravený byt predá už na prvých obhliadkach, v priebehu týždňa," uvádza maklérka z Aston Waldner.

Adriana Kollerová, ktorá aj vďaka home stagingu byt predala rýchlo a za takú cenu, akú chcela, jej dáva za pravdu: "Chceli sme čím skôr predať byt, v ktorom sme však ešte stále bývali s dieťaťom aj s 30-kilovým psom. Vecí sme teda mali neúrekom. Realitná kancelária, ktorú sme si vybrali, ponúkala home staging v rámci svojich služieb, nemuseli sme nič extra organizovať ani platiť. Na náš byt sa dívali inak, pretože tu nežili niekoľko rokov ako my. Vďaka tejto pomoci sme rodinné fotky zbalili do prvých škatúľ na sťahovanie, viac ako metrový psí pelech bol počas obhliadok schovaný pod posteľou a pes u starých rodičov. Pochopili sme, že nejde ani tak o dokonale upratanú kúpeľňu, ako skôr o kuchynskú linku, ktorá nie je zaprataná spotrebičmi. Takisto sa hodí vymeniť zasneženú fotku terasy za aktuálny pohľad, aby to nevyzeralo, že byt zúfalo predávame rok, hoci sme začali iba pred pár dňami. V skutočnosti sme predali rýchlo a za cenu, akú sme chceli, a bez naťahovania," pochvaľuje si pani Adriana.

Home-staging-4-X.jpg

Home-staging-5-X.jpg

 Kuchyňa je pred úpravou fádna (hore), po zútulnení pomocou home stagingu ožila


 

Malé prvé balenie

Nachystať si úložný priestor alebo prvé škatule na sťahovanie už počas predávania nehnuteľnosti odporúča aj architekt Š. Kačáni. "Oplatí sa mať miesto, kam si počas obhliadok odložíte svoje súkromné veci, obrázky či zápisníky, ale napríklad aj predmety z kúpeľne, ktoré veľa vypovedajú o ľuďoch, čo tu žijú. Ak sa takéto veci neodstránia, kupujúci nebude schopný sa stotožniť s nehnuteľnosťou," hovorí. Podľa neho je home staging lepšia voľba než počítačové vizualizácie, pretože potenciálni noví majitelia takto reálne vidia a najmä cítia priestor, ktorý si obhliadajú. Ak ich chytí za srdce, vyhrávajú obe strany.

Foto: Aston Waldner

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.