Ako získať hypotéku? Poraďte sa s kvalifikovaným špecialistom
Hypotéku na kúpu bytu či domu, výstavbu nehnuteľnosti alebo získanie pozemku ponúkajú dnes takmer všetky banky. Mať strechu nad hlavou je jedna zo základných ľudských potrieb (a to nielen súčasnej spoločnosti).
Pokiaľ sa vám myšlienka bývania v prenajatom byte do konca života nepozdáva, jedinou možnosťou je kúpa. Nie každý však má k dispozícii dostatočné finančné prostriedky. Najčastejšie presne v tomto bode padne rozhodnutie, že tým najlepším a nezriedka jediným reálnym riešením je požiadať o hypotéku.
So 100-percentnou pôžičkou nerátajte. Maximálnou hodnotou je približne 90 percent, ale počítajte skôr s tým, že väčšina bánk je ochotná poskytnúť ešte nižšiu sumu, a to 70-80 perc. Nezabúdajte ani na to, že najvýhodnejšia hypotéka nemusí byť tá, čo sľubuje najnižší úrok. Ak sa v tejto sfére veľmi neorientujete, použite hypokalkulačku alebo to nechajte na finančného poradcu, ktorý pozná podmienky a postupy všetkých bánk.
Neexistuje zlá otázka
Nebojte sa pýtať. Ak s vybavovaním hypotéky nemáte zatiaľ žiadne skúsenosti, je úplne normálne, že neviete stopercentne, čo vás čaká. Vzdelávajte sa, navštevujte blogy so zameraním na oblasť financií, čítajte odborné články (náš tip: odporúčania v písomnej forme napríklad pravidelne zverejňuje Slavomír Molnár), sledujte novinky bánk.
Okrem toho, ak máte v okolí alebo rodine niekoho, kto už žiadanie o hypotéku má za sebou, vypýtajte si od neho užitočné rady. Samozrejme, to, čo platí u jedného, nemusí platiť u druhého, no takýto postup vám prinajmenšom rozšíri obzory, poskytne stabilnejšiu orientáciu v problematike a dá vám aj väčší pocit istoty.
Ak si chcete byť istí, že sa radíte so správnou osobou, požiadajte o pomoc finančného alebo hypotekárneho poradcu. Dbajte na to, aby to bol profesionál s dlhoročnými skúsenosťami. Kvalifikovaný odborník dokáže vychádzať aj z čísel globálnych prieskumov a z vlastnej databázy, a tieto faktické dáta kombinuje so "šiestym zmyslom", ktorý je výsledkom práce s rozmanitými klientmi a zvládnutí nečakaných komplikácií.
Vedeli ste napríklad, že hypotéka na výstavbu domov môže byť podmienená aj tým, či staviate murovaný alebo montovaný dom? Toto je iba jeden príklad toho, čo všetko sa môžete dozvedieť na finančnom poradenstve.
Živnostníci nemajú šancu?
"Chcel by som si kúpiť byt, ale som na živnosti." Veta, akú finanční poradcovia počujú na vstupných konzultáciách naozaj často. Áno, je pravda, že ak ste samostatne zárobkovo činná osoba alebo majiteľ s.r.o., nebudete to mať úplne ľahké. Už len pre náročnejšie požiadavky pri "papierovačkách".
Keďže živnostníci musia spĺňať viac podmienok, mali by rátať s hromadou rozličných zmlúv, potvrdení a podobných dokumentov. Kľúčovými faktormi sú dve skutočnosti: výpočet príjmov a trvanie podnikania. Na výpočet príjmov sa môžu viaceré banky pozerať odlišnými spôsobmi, avšak ani podmienka trvania podnikania nie je jednotná (šesť až 24 mesiacov).
Nestačí vyhovieť jednej alebo druhej požiadavke. Mali by ste mať splnené obe súčasne. Ak to tak nie je, žiaľ, nezostáva vám nič iné, než sa zamestnať a počkať, kým nedosiahnete časový interval, ktorý požadujú banky od zamestnancov.
Nezabúdajte však, že všetky prípady sa posudzujú individuálne. Banky sa inak pozerajú napríklad na firmy so síce dlhšou dobou podnikania, ale nestabilnými tržbami, a inak na malých podnikateľov z perspektívneho biznis sektora atď. Hypotéka pre živnostníkov teda nie je iba naivným snom a nedosiahnuteľným cieľom, treba len presne vedieť, ako na to. No a aj pri tomto bode vidíte, že bez užitočných rád profesionála sa zaobídete len veľmi ťažko.
Foto: freepik.com