Ako získať hypotéku? Poraďte sa s kvalifikovaným špecialistom

03.02.2021, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

Hypotéku na kúpu bytu či domu, výstavbu nehnuteľnosti alebo získanie pozemku ponúkajú dnes takmer všetky banky. Mať strechu nad hlavou je jedna zo základných ľudských potrieb (a to nielen súčasnej spoločnosti).

Pokiaľ sa vám myšlienka bývania v prenajatom byte do konca života nepozdáva, jedinou možnosťou je kúpa. Nie každý však má k dispozícii dostatočné finančné prostriedky. Najčastejšie presne v tomto bode padne rozhodnutie, že tým najlepším a nezriedka jediným reálnym riešením je požiadať o hypotéku.

Hypoteka-1-X.jpg

So 100-percentnou pôžičkou nerátajte. Maximálnou hodnotou je približne 90 percent, ale počítajte skôr s tým, že väčšina bánk je ochotná poskytnúť ešte nižšiu sumu, a to 70-80 perc. Nezabúdajte ani na to, že najvýhodnejšia hypotéka nemusí byť tá, čo sľubuje najnižší úrok. Ak sa v tejto sfére veľmi neorientujete, použite hypokalkulačku alebo to nechajte na finančného poradcu, ktorý pozná podmienky a postupy všetkých bánk.


Neexistuje zlá otázka

Nebojte sa pýtať. Ak s vybavovaním hypotéky nemáte zatiaľ žiadne skúsenosti, je úplne normálne, že neviete stopercentne, čo vás čaká. Vzdelávajte sa, navštevujte blogy so zameraním na oblasť financií, čítajte odborné články (náš tip: odporúčania v písomnej forme napríklad pravidelne zverejňuje Slavomír Molnár), sledujte novinky bánk.

Hypoteka-2-X.jpg

Okrem toho, ak máte v okolí alebo rodine niekoho, kto už žiadanie o hypotéku má za sebou, vypýtajte si od neho užitočné rady. Samozrejme, to, čo platí u jedného, nemusí platiť u druhého, no takýto postup vám prinajmenšom rozšíri obzory, poskytne stabilnejšiu orientáciu v problematike a dá vám aj väčší pocit istoty.

Ak si chcete byť istí, že sa radíte so správnou osobou, požiadajte o pomoc finančného alebo hypotekárneho poradcu. Dbajte na to, aby to bol profesionál s dlhoročnými skúsenosťami. Kvalifikovaný odborník dokáže vychádzať aj z čísel globálnych prieskumov a z vlastnej databázy, a tieto faktické dáta kombinuje so "šiestym zmyslom", ktorý je výsledkom práce s rozmanitými klientmi a zvládnutí nečakaných komplikácií.

Vedeli ste napríklad, že hypotéka na výstavbu domov môže byť podmienená aj tým, či staviate murovaný alebo montovaný dom? Toto je iba jeden príklad toho, čo všetko sa môžete dozvedieť na finančnom poradenstve.

Hypoteka-3-X.jpg


Živnostníci nemajú šancu?

"Chcel by som si kúpiť byt, ale som na živnosti." Veta, akú finanční poradcovia počujú na vstupných konzultáciách naozaj často. Áno, je pravda, že ak ste samostatne zárobkovo činná osoba alebo majiteľ s.r.o., nebudete to mať úplne ľahké. Už len pre náročnejšie požiadavky pri "papierovačkách".

Keďže živnostníci musia spĺňať viac podmienok, mali by rátať s hromadou rozličných zmlúv, potvrdení a podobných dokumentov. Kľúčovými faktormi sú dve skutočnosti: výpočet príjmov a trvanie podnikania. Na výpočet príjmov sa môžu viaceré banky pozerať odlišnými spôsobmi, avšak ani podmienka trvania podnikania nie je jednotná (šesť až 24 mesiacov).

Hypoteka-4-X.jpg

Nestačí vyhovieť jednej alebo druhej požiadavke. Mali by ste mať splnené obe súčasne. Ak to tak nie je, žiaľ, nezostáva vám nič iné, než sa zamestnať a počkať, kým nedosiahnete časový interval, ktorý požadujú banky od zamestnancov.

Nezabúdajte však, že všetky prípady sa posudzujú individuálne. Banky sa inak pozerajú napríklad na firmy so síce dlhšou dobou podnikania, ale nestabilnými tržbami, a inak na malých podnikateľov z perspektívneho biznis sektora atď. Hypotéka pre živnostníkov teda nie je iba naivným snom a nedosiahnuteľným cieľom, treba len presne vedieť, ako na to. No a aj pri tomto bode vidíte, že bez užitočných rád profesionála sa zaobídete len veľmi ťažko.

Hypoteka-5-X.jpg

Foto: freepik.com

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.