Bytovky sa vlani s peniazmi od PSS najviac obnovovali v Košickom kraji

09.04.2018, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

S jarou nastáva aj čas zvýšenej intenzity obnovovania bytových domov. Najväčší záujem o úvery na revitalizáciu bytoviek zaznamenáva Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) práve v jarnom a letnom období.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) v roku 2017 poskytla 344 úverov na obnovu obytných budov. Do rekonštrukcií a opráv panelákov a iných bytových domov z prostriedkov PSS išlo dovedna 41 miliónov eur. Najintenzívnejšie sa v roku 2017 obnovovalo v Košickom kraji, kde stavebná sporiteľňa vo forme úverov na rekonštrukciu správcom bytových domov vyplatila 7,26 mil. eur. Nasleduje región Prešov s úvermi za 6,6 mil. eur, tretí bol Banskobystrický kraj, v ktorom sa uzatvorili úverové zmluvy na obnovu za 6,53 mil. eur.

Bytovy-dom-1-X.jpg

Priemerná výška úveru sa v jednotlivých regiónoch Slovenska veľmi nelíši a je okolo 100-tisíc eur. Najvyššiu priemernú sumu vyplateného úveru zaznamenali v Košickom kraji, bolo to 137-tis. eur. Nesledovali Bratislava a Banská Bystrica so 136-tis. eur, v tesnom závese za nimi je Trnavský kraj s priemernou výškou úveru na obnovu bytového domu 130-tis. eur.

PSS-bytovky-2017-obnova-X.jpg

Spoločenstvám vlastníkov bytov, bytovým družstvám a iným správcom PSS ponúka aktuálne najvýhodnejšie podmienky v histórii. Úver na obnovu bytových domov poskytuje s úrokovou sadzbou od 1,25 percenta ročne. Splatnosť takéhoto úveru s jednoročnou fixáciou úrokovej sadzby v minimálnej výške 40-tis. eur môže byť až 30 rokov.

Paneláky a bytovky, ktorých obnovu financovala PSS, sa môžu zapojiť aj do súťaže Najlepšie obnovený bytový dom, ktorú stavebná sporiteľňa každoročne organizuje o.i. so Združením pre podporu obnovy bytových domov. Tento rok sa ocenenia pre najlepšie zrekonštruované obytné budovy na Slovensku za vlaňajšok udelia na stavebnom veľtrhu Coneco, ktorý sa v bratislavskej Inchebe uskutoční už tento týždeň, od 11. do 14. apríla.

Graf: PSS, a.s.

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.