Ceny bytov na Slovensku v treťom kvartáli nerástli ani neklesali

25.10.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Tretí kvartál 2018 priniesol na slovenskom realitnom trhu ustálenie cien nehnuteľností na bývanie, ceny bytov sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku takmer nezmenili.

Ponuka bytov na predaj je na Slovensku momentálne extrémne nízka, a to Slováci v uplynulom kvartáli vyhľadávali byty a domy ešte vo väčšej miere ako rok predtým, takmer o 7 percent. Informoval o tom na základe svojich údajov realitný portál Nehnuteľnosti.sk.

Dom-3-byvanie-1-X.jpg

Pri medzikvartálnom porovnaní cien dvojizbových bytov je celoslovenský priemer nárastu len 0,08 perc. Cenovky dvojizbových bytov sa hýbali výraznejšie smerom nahor iba v bratislavskom Starom Meste, Nitre a Žiline. V prípade trojizbových bytov je nárast priemerných cien o niečo vyšší (1,43 perc.), čo je síce podľa realitného portálu mierny vzostup, ale len polovičný v porovnaní s predošlou medzikvartálnou zmenou. Najvyšší nárast cien trojizbových bytov v krajských mestách bol zaznamenaný v bratislavskom treťom obvode a v Nitre.

"Na ďalší rast cien nehnuteľností už nie je priestor ani vertikálne, ani horizontálne. Realitný trh sa však v tomto období vyznačuje extrémne nízkou ponukou bytov na predaj," zhodnotil stav analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík. Podľa čísel realitného portálu je napríklad v celej bratislavskej mestskej časti Petržalka na predaj len zhruba 50 starších dvojizbových bytov. Aj ostatné mestá SR sú na tom podobne.

"Okolo 70 starších dvojizbových bytov nájdeme v Trnave, do 100 bytov na predaj zasa v Nitre, Banskej Bystrici či Žiline. V Košiciach je ponuka širšia a v ponuke nájdeme približne 300 starších dvojizbových bytov. Ponuka trojizbových bytov je o niečo širšia, ale ani tu nemôžeme hovoriť o prebytku ponuky," dodal M. Lazík.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články