Ceny bývania na Slovensku poskočili vlani najrýchlejšie od roku 2008

04.02.2020, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Priemerná cena bývania na Slovensku sa v minulom roku zvýšila medziročne o 7,5 percenta. Podľa Národnej banky Slovenska ide o najrýchlejší rast od roku 2008.

"Napriek tomu cena bývania podľa nášho odhadu nedosahuje rizikové úrovne z pohľadu ekonomickej a finančnej stability, iba sa preklopila z pásma rovnováhy do mierneho vzostupu," informovala centrálna banka. Klesajúca ponuka bytov v kombinácii s nízkymi úrokovými mierami vytvárajú podľa Národnej banky Slovenska (NBS) predpoklady na ďalší rast cien nehnuteľností na bývanie.

Bytove-domy-DennikN-1-X.jpg

"Dopyt po vlastnom bývaní je naďalej silný, kým ponuka dostupného bývania nedokáže v krátkodobom horizonte adekvátne reagovať," myslí si centrálna banka. Pozitívne je preto podľa nej rozhodnutie o sprísnení úverových podmienok od tohto roku, ktoré by mohlo zmierniť nahromadené dopytové tlaky. V dlhodobom horizonte však podľa NBS bude rozhodujúca práve ponuková strana realitného trhu, najmä podpora nájomného bývania.

Vo štvrtom kvartáli 2019 priemerná cena bývania nepatrne klesla v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, a to o šesť eur na 1 597 eur za meter štvorcový. Jedným z dôvodov poklesu je podľa centrálnej banky aj vyššia váha cien domov. Kým priemerné ceny bytov zrýchlili svoje tempo rastu, prevážil ich pokles priemerných cien domov.

Priemerná cena bytov sa v poslednom kvartáli vlaňajška zvýšila o 21 eur na 1 919 eur/m². Najvýraznejšie v porovnaní s predošlým štvrťrokom stúpli ceny jednoizbových bytov, najmenej zdraželi trojizbové byty. Priemerná cena domov sa znížila o 15 eur na 1 232 eur/m².

Ilustračné foto: DenníkN

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.