Hypotéky pre mladých so štátnou podporou sa čoskoro zmenia

17.12.2017, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Hypotéky pre mladých čakajú od roku 2018 veľké zmeny. Doterajší systém umožňoval mesačné zníženie splátky, po novom si budú môcť mladí ľudia uplatniť daňový bonus vyplývajúci zo zvýhodnenia.

"Vďaka pomoci štátu a banky mohlo byť dosiaľ ročné úročenie počas piatich rokov nižšie o tri percentuálne body a úspora mohla dosiahnuť aj 800 eur. Po novom si budú môcť mladí ľudia uplatniť daňový bonus, vyplývajúci zo zvýhodnenia, v daňovom priznaní, prípadne ročnom zúčtovaní dane. Teda raz ročne a maximálne do výšky 400 eur," uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

11b shutterstock-money-104533877-X.jpg

Daňový bonus je podľa OVB Allfinanz Slovensko nevýhodnejší ako terajšia bonifikácia. Podľa ich výpočtov zaplatí mladý človek navyše pri 50-tisícovom úvere na úrokoch za päť rokov za nových podmienok aj 1 700 eur. UniCredit Bank nevidí situáciu až tak čierne. Banka predpokladá, že záujem mladých Slovákov o úvery na bývanie bude naďalej trvať a budú chcieť využiť aj daňový bonus. "Mladí ľudia potrebujú riešiť svoje bývanie a akákoľvek finančná podpora je pre nich pomoc," myslí si hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Čas na využitie terajších podmienok sa kráti, v niektorých prípadoch je dokonca už neskoro. Podmienky v jednotlivých bankách na využitie štátneho príspevku sa podľa zistení OVB Allfinanz Slovensko líšia. V niektorých bankách stačí stihnúť podpísať úverovú zmluvu do 31. decembra, v iných je rozhodujúci dátum podania žiadosti.

Napríklad v ČSOB a Tatra banke mala byť žiadosť o zvýhodnený úver pre mladých podaná najneskôr do 13., resp. 15. decembra. Žiadosť pritom musí byť podľa OVB kompletná vrátane rezervačnej zmluvy na nehnuteľnosť alebo zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. V UniCredit Bank je termín podania žiadosti do 20. decembra. Nastavenie termínov v banke závisí podľa výkonného riaditeľa Finančného kompasu Maroša Ovčarika len od interného nastavenia každej banky. "Rozličné nastavenie termínov by malo byť reakciou aj na počty prijímaných žiadosti, kapacít banky a efektívnosti procesov," poznamenáva M. Ovčarik.

Keďže daňový bonus sa bude vzťahovať nielen na hypotéky podľa zákona o bankách, ale aj na ďalšie úvery na bývanie, pravdepodobne sa rozšíri počet bánk poskytujúcich úvery pre mladých.

Foto: Shutterstock

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.