Index mizérie na Slovensku sa vlani zlepšil, no ešte sa netešme

18.02.2016, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Ekonomika SR vlani rástla najrýchlejšie od roku 2010. Rady nezamestnaných sa podľa analytičky Poštovej banky Dominiky Ondrovej skracovali a vďaka chýbajúcej inflácii Slováci aj reálne zarobili viac.

"Ak by sme sa však pozreli na tzv. index mizérie, výsledok by príliš optimistický nebol," hovorí D. Ondrová. Slovensko vlani síce dosiahlo najlepší výsledok indexu od roku 1998, odkedy sú harmonizované údaje o nezamestnanosti dostupné, no v európskom porovnaní je medzi poslednými krajinami v rebríčku.

22b-shutterstock_343292525-headache-1-X.jpg

Slovensko sa umiestnilo až na 23. priečke, teda ako krajina so šiestym najhorším indexom mizérie na úrovni 11,2 percenta. Európsky priemer bol v roku 2015 o niečo nižší a dosiahol hodnotu 9,4 perc. Najmizernejšia je situácia v Grécku, kde spomínaný index vlani dosiahol až 24 perc., keďže tam bez práce bol až každý štvrtý človek. Naopak, najlepšia je situácia v Nemecku, kde index mizérie nedosahuje ani 5 perc. Druhé miesto obsadili susedia z Českej republiky.

Problémom na Slovensku aj naďalej podľa D. Ondrovej ostáva pomerne vysoká miera nezamestnanosti. Tá sa síce do roku 2008 znížila na jednocifernú úroveň, no príchod globálnej krízy ju zasa vyšvihol nahor. Slovensko v tom období čelilo aj vysokej miere inflácie, čo sa podľa D. Ondrovej podpísalo aj pod zhoršenie spomínaného indexu. Práve vysoká miera nezamestnanosti a inflácie sa totiž vo všeobecnosti považujú za faktory, ktoré negatívne vplývajú na ekonomické prostredie a životnú úroveň, čím znižujú ekonomickú výkonnosť každého hospodárstva.

Pri výpočte indexu mizérie sa vychádza z miery nezamestnanosti a inflácie v krajine. Tento ukazovateľ je podľa D. Ondrovej len veľmi všeobecný a má aj množstvo kritikov. O stave a bohatstve tej-ktorej ekonomiky nemožno rozhodovať podľa analytičky len na základe týchto dvoch veličín. Dôležitým ukazovateľom totiž je napríklad aj hrubý domáci produkt pripadajúci na jedného obyvateľa.

Foto: Shutterstock

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.