Medzikvartálne sa ceny bývania zvýšili iba minimálne, hlási NBS

02.11.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Rast priemernej ceny bytov aj domov bol na Slovensku v treťom štvrťroku 2018 bol v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom minimálny. Ceny stúpli len o sedem, resp. osem eur za meter štvorcový.

Ceny bývania na Slovensku sa od júla do konca septembra 2018 oproti predchádzajúcemu štvrťroku zvýšili len o 0,1 percenta, čo sa prejavilo na spomalení medziročného rastu zo 4,5 perc. na 4 perc. Priemerná cena bývania v SR tak stúpla v treťom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom na 1 433 eur za meter štvorcový. Oznámila to dnes Národná banka Slovenska (NBS) v tlačovej správe.

Dom-4-byvanie-1-X.jpg

Pomalší medziročný rast priemernej ceny bývania je podľa NBS výsledkom spomaleného medziročného zvyšovania cien bytov z 8,2 perc. na 7,6 perc. aj pri rýchlejšom medziročnom vzostupe priemernej ceny domov z 2,2 perc. na 3,8 perc. K zrýchleniu rastu priemernej ceny domov v medziročnom porovnaní prispel podľa NBS do určitej miery aj bázický efekt poklesu priemernej ceny domov v treťom štvrťroku 2017.

V treťom kvartáli t.r. sa priemerná cena bytov zvýšila o sedem eur za meter štvorcový na 1 727 eur/m², čo znamená rast medzi štvrťrokmi o 0,4 perc. a na medziročnej báze o 7,6 perc. V medzikvartálnom porovnaní sa najviac zvýšila priemerná ponuková cena päťizbových bytov (o 5,3 perc.), najmenej zdraželi dvojizbové byty (o 0,6 perc.) a priemerná cena štvorizbových bytov klesla o 2,7 perc. Priemerná cena rodinných domov v treťom štvrťroku 2018 vzrástla o osem eur za meter štvorcový na 1 165 eur/m², t.j. o 0,7 perc. medzi štvrťrokmi a o 3,8 perc. na medziročnej báze. "Priemerná cena štandardných rodinných domov a aj relatívne málo obchodovaných priestrannejších rodinných víl rástli podobne," pokračovala NBS.

Vývoj priemernej ceny bývania je v jednotlivých krajoch už tradične podľa centrálnej banky pomerne diferencovaný. V treťom kvartáli sa v Bratislavskom kraji po roku opäť znížila priemerná cena bývania oproti predošlému štvrťroku (o 31 eur za meter štvorcový). Medzi kvartálmi mierne klesla priemerná cena bývania aj v Banskobystrickom kraji (o 18 eur za meter štvorcový), v absolútnom vyjadrení sa najvýraznejšie zvýšila priemerná cena bývania oproti predchádzajúcemu štvrťroku v Trnavskom kraji (o 53 eur za meter štvorcový) a najmenej v Prešovskom kraji (o tri eurá za meter štvorcový).

Medziročne priemerná cena bývania vzrástla takmer vo všetkých slovenských regiónoch. Len v Banskobystrickom kraji bola priemerná cena bývania rovnaká ako pred rokom a v Prešovskom kraji došlo k jej poklesu takmer o percento. Relatívne najlepšia situácia z pohľadu ponuky bývania v porovnaní s ostatnými krajmi je podľa NBS v Bratislavskom a v Trnavskom kraji, kde sa v posledných troch rokoch začalo stavať aj dokončilo najviac bytov.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.