Medzikvartálne sa ceny bývania zvýšili iba minimálne, hlási NBS

02.11.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Rast priemernej ceny bytov aj domov bol na Slovensku v treťom štvrťroku 2018 bol v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom minimálny. Ceny stúpli len o sedem, resp. osem eur za meter štvorcový.

Ceny bývania na Slovensku sa od júla do konca septembra 2018 oproti predchádzajúcemu štvrťroku zvýšili len o 0,1 percenta, čo sa prejavilo na spomalení medziročného rastu zo 4,5 perc. na 4 perc. Priemerná cena bývania v SR tak stúpla v treťom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom na 1 433 eur za meter štvorcový. Oznámila to dnes Národná banka Slovenska (NBS) v tlačovej správe.

Dom-4-byvanie-1-X.jpg

Pomalší medziročný rast priemernej ceny bývania je podľa NBS výsledkom spomaleného medziročného zvyšovania cien bytov z 8,2 perc. na 7,6 perc. aj pri rýchlejšom medziročnom vzostupe priemernej ceny domov z 2,2 perc. na 3,8 perc. K zrýchleniu rastu priemernej ceny domov v medziročnom porovnaní prispel podľa NBS do určitej miery aj bázický efekt poklesu priemernej ceny domov v treťom štvrťroku 2017.

V treťom kvartáli t.r. sa priemerná cena bytov zvýšila o sedem eur za meter štvorcový na 1 727 eur/m², čo znamená rast medzi štvrťrokmi o 0,4 perc. a na medziročnej báze o 7,6 perc. V medzikvartálnom porovnaní sa najviac zvýšila priemerná ponuková cena päťizbových bytov (o 5,3 perc.), najmenej zdraželi dvojizbové byty (o 0,6 perc.) a priemerná cena štvorizbových bytov klesla o 2,7 perc. Priemerná cena rodinných domov v treťom štvrťroku 2018 vzrástla o osem eur za meter štvorcový na 1 165 eur/m², t.j. o 0,7 perc. medzi štvrťrokmi a o 3,8 perc. na medziročnej báze. "Priemerná cena štandardných rodinných domov a aj relatívne málo obchodovaných priestrannejších rodinných víl rástli podobne," pokračovala NBS.

Vývoj priemernej ceny bývania je v jednotlivých krajoch už tradične podľa centrálnej banky pomerne diferencovaný. V treťom kvartáli sa v Bratislavskom kraji po roku opäť znížila priemerná cena bývania oproti predošlému štvrťroku (o 31 eur za meter štvorcový). Medzi kvartálmi mierne klesla priemerná cena bývania aj v Banskobystrickom kraji (o 18 eur za meter štvorcový), v absolútnom vyjadrení sa najvýraznejšie zvýšila priemerná cena bývania oproti predchádzajúcemu štvrťroku v Trnavskom kraji (o 53 eur za meter štvorcový) a najmenej v Prešovskom kraji (o tri eurá za meter štvorcový).

Medziročne priemerná cena bývania vzrástla takmer vo všetkých slovenských regiónoch. Len v Banskobystrickom kraji bola priemerná cena bývania rovnaká ako pred rokom a v Prešovskom kraji došlo k jej poklesu takmer o percento. Relatívne najlepšia situácia z pohľadu ponuky bývania v porovnaní s ostatnými krajmi je podľa NBS v Bratislavskom a v Trnavskom kraji, kde sa v posledných troch rokoch začalo stavať aj dokončilo najviac bytov.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články