Mesačné výdavky domácností v roku 2016 porastú, myslia si Slováci

26.12.2015, Michal Račko | Bývanie, ceny, financovanie

Slováci sa nepozerajú na svet cez ružové okuliare. Kým hospodárstvu sa darí a ekonómovia avizujú rast životnej úrovne s vyššími platmi a so stabilnými cenami, bežní ľudia to vidia inak.

Sedem z desiatich Slovákov očakáva, že sa im v roku 2016 zvýšia mesačné výdavky na bežný chod domácností, ba takmer 20 percent ľudí predpokladá výrazný vzostup bežných nákladov. Medzi Slovákmi sa však nájdu aj optimisti. Podľa prieskumu spoločnosti Home Credit Slovakia 8 perc. oslovených očakáva, naopak, zníženie mesačných výdavkov na chod domácnosti, teda na potraviny, energie, bývanie či služby.

4-person-1100286_1920-1-X.jpg

 Aký bude rok 2016 pre slovenské domácnosti? Obavy nie sú namieste, hovorí analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub


 

Analytik Home Creditu Michal Kozub hovorí, že obavy ľudí nie sú úplne namieste. "Na Slovensku sa v poslednom roku ceny vôbec nezvyšujú. Životné náklady mierne klesajú, kým mzdy rastú. Aj keby v roku 2016 ceny mierne rástli, mzdy rozhodne budú stúpať rýchlejšie," poznamenáva M. Kozub.

Len o niečo viac ako tretina Slovákov ráta s budúcoročným zvýšením platu. Väčšina z nich pritom nemá prehnané očakávania, pretože počítajú s prilepšením maximálne o 40 eur. Podľa M. Kozuba je však reálny aj výraznejší rast platov. "Nezamestnanosť dnes výrazne klesá. Nikoho neprekvapí, že v niektorých odvetviach už nie je dostatok zamestnancov a dopyt prevyšuje ponuku. To tlačí aj na mzdy, aby rástli. Popritom rastie celá ekonomika a firmám sa darí dobre. Preto by mali byť schopné a ochotné pridávať na mzdách," tvrdí analytik.

Približne tretina Slovákov na pokrytie všetkých svojich mesačných potrieb aktuálne nepotrebuje žiadne peniaze navyše. Len o niečo viac je takých, čo by potrebovali navyše 100 až 200 eur. Štvrtine respondentov by zasa stačilo prilepšenie do 100 eur a ďalšia štvrtina by potrebovala k mesačnému zárobku pridať výraznejšie, teda viac ako 300 eur.

Prieskum od 27. novembra do 3. decembra 2015 uskutočnila agentúra Stem/Mark exkluzívne pre Home Credit Slovakia na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 510 respondentov.

Graf-1-X.jpg

Graf-2-X.jpg

Foto: Pixabay

Grafy: Home Credit Slovakia

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.