Nehnuteľnosti na bývanie koncom roku 2015 mierne zdraželi

03.02.2016, SITA, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

Nehnuteľnosti na bývanie koncom roku 2015 na Slovensku mierne zdraželi. Ich priemerná cena sa vlani v poslednom štvrťroku oproti predošlému kvartálu zvýšila o tri eurá na 1 232 eur na meter štvorcový.

Ako informovali analytici menového úseku Národnej Banky Slovenska (NBS), ide o medzikvartálny rast o 0,2 percenta a medziročný vzostup o 1,1 perc. Priemerná cena bývania za celý vlaňajšok v porovnaní s rokom 2014 vzrástla o 0,9 perc.

Priemerná cena bytu v poslednom kvartáli minulého roku oproti tretiemu štvrťroku stúpla o 29 eur na meter štvorcový. Priemerné ceny bytov sa od októbra do konca decembra 2015 zvýšili medziročne o 6,4 perc. a medzikvartálne o 2 perc.

 

Trojizbové byty zdraželi najmenej

Počas celého minulého roku rástla priemerná cena bytov medzi jednotlivými kvartálmi o 4,8 perc. Najviac stúpla priemerná cena jednoizbových bytov, medzikvartálne o 3,6 perc. na 1 536 eur/ m². Na druhej strane, najmenej zdraželi trojizbové byty, tu bol medzikvartálny nárast o 1,4 perc. na 1 318 eur/ m².

Priemerná cena domov sa v poslednom štvrťroku 2015 v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom znížila o 13 eur na 1 066 eur/ m². To predstavuje medzikvartálny pokles o 1,2 perc. a medziročný o 2,7 perc. Medzi jednotlivými štvrťrokmi sa priemerná cena domov počas celého minulého roku znižovala o 1,3 perc. Za rastúcimi rozdielmi medzi priemernými cenami domov a bytov podľa analytikov stojí výraznejší dopyt po bytoch ako domoch.


Najvýraznejší rast cien v Bratislavskom kraji

Najviac stúpla priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji, a to o 21 eur na 1 716 eur/m², čo bol rast 1,3 perc. Najvýraznejšie sa znížila v Košickom kraji, o 38 eur na 927 eur/m², čo znamenalo 3,9-percentný pokles. Bratislavský kraj v posledných štvrťrokoch podľa analytikov zaznamenáva najdynamickejší rast priemernej ceny bývania.

"K aktivitám na slovenskom trhu s bývaním na konci roku 2015 určite prispeli aj stále trvajúce relatívne výhodné úverové podmienky. V najbližšom období možno očakávať pretrvávajúci záujem domácností o uspokojovanie potreby bývania, avšak bez výraznejšieho tlaku na rast priemernej ceny bývania. Pre začiatky rokov je totiž charakteristické nižšie čerpanie úverových prostriedkov na obstaranie nehnuteľností na bývanie," odhadujú analytici.

Stein2-YIT-1-X.jpg

Stein2-YIT-2-X.jpg

 Na rezidenčný trh v Bratislave pribudne v najbližších rokoch vyše 400 bytov projektu Stein2. Vybuduje ich developerská spoločnosť YIT, ktorá na mieste bývalého pivovaru Stein v piatich etapách postaví osem bytových domov.


 

Foto: stein2.sk

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.