Nehnuteľnosti na bývanie zdraželi na Slovensku medziročne o 7 perc.

08.10.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Ceny nehnuteľností na bývanie, čiže bytov a rodinných domov, v eurozóne aj v rámci celej Európskej únie v druhom kvartáli 2018 v medziročnom porovnaní stúpli zhodne o 4,3 percenta.

Medzikvartálne obytné nehnuteľnosti v eurozóne aj v krajinách Európskej únie v druhom štvrťroku t.r. zdraželi zhodne o 1,4 percenta. Informoval o tom štatistický úrad Eurostat. Na Slovensku sa ceny bytov a rodinných domov v druhom kvartáli 2018 medziročne zvýšili o 7 perc., oproti predchádzajúcemu štvrťroku stúpli o 1,2 perc.

Dom-2-byvanie-1-X.jpg

Spomedzi krajín EÚ, ktorých údaje mal Eurostat k dispozícii, ceny nehnuteľností na bývanie medziročne najviac vzrástli v Slovinsku (o 13,4 perc.), Írsku (12,6 perc.), Portugalsku (11,2 perc.) a Maďarsku (10,4 perc.). Medziročný pokles cien zaznamenali vo Švédsku (o 1,7 perc.) a v Taliansku (-0,2 perc.).

Medzikvartálne obytné nehnuteľnosti v druhom štvrťroku t.r. najviac zdraželi v Slovinsku (o 4,2 perc.), na Malte (3,2 perc.) a v Lotyšsku a Rumunsku (zhodne o 3,1 perc.). Medzikvartálny pokles cien bytov a rodinných domov mali len v Chorvátsku (-0,2 perc.).

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.