Peniaze si Slováci odkladajú bokom najmä na nečakané udalosti

10.11.2015, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

Na čo si Slováci odkladajú peniaze predovšetkým? Najčastejšími dôvodmi sporenia sú možné nepredvídateľné udalosti. Až 50 percent sporiteľov si odkladá peniaze pre prípad núdze.

Ďalšími dôvodmi sporenia sú kúpa nábytku, dovolenky, vybavenie domácnosti, rekonštrukcia bytu či domu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pripravila agentúra GfK pre Prvú stavebnú sporiteľňu (PSS).

Výška mesačne sporenej sumy podľa PSS rok čo rok stúpa. Do 30 eur si mesačne odloží 12 perc. Slovákov. Podľa prieskumu 33 perc. ľudí je dnes ochotných odkladať si 31 až 100 eur mesačne. Viac ako 100 eur si mesačne odkladá 31 perc. Slovákov. Z nich je dokonca jedno percento ľudí, ktorí mesačne ušetria viac ako 500 eur.

PSS-Slovaci-sporenie-2-X.jpg

Kým najväčšia časť Bratislavčanov má nasporených od 700 do 1 700 eur, ľudia na východnom Slovensku si doteraz ušetrili vyššie sumy. Až 20 perc. východniarov má nasporených 1 700 až 3 300 eur a ďalších 12 perc. od 3 300 až do 7 000 eur. Napriek tomu vedú v sporení Bratislavčania s priemerom nasporenej sumy 4 308 eur, hneď za nimi sú obyvatelia východného Slovenska so 4 064 eurami. Nasleduje západné Slovensko s nasporenou sumou 3 631 eur, Stredoslováci si nasporili v priemere 3 168 eur.

Slovensko je na treťom mieste rebríčka stredoeurópskych krajín vo využívaní bankových sporiacich produktov, pričom obyvatelia SR sú na poprednej, tretej priečke. V regióne strednej a východnej Európy Slovákov predbehli len Rakúšania a Česi.

Graf: Prvá stavebná sporiteľňa

Foto na úvodnej stránke: Shutterstock

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.