Pri hypotéke je podľa odborníkov lepšie upustiť od bankopoistenia

04.12.2020, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Nie je nič nezvyčajné, ak žiadateľovi o hypotéku banka ponúkne aj poistenie alebo mu len s podmienkou bankopoistenia poskytne na úvere nižšiu úrokovú sadzbu. Odborníci na financie odporúčajú však vybrať si samostatné poistenie, nezávislé od úveru. Bankopoistenie nemusí stačiť.

Hlavným cieľom bankopoistenia je podľa riaditeľky pre životné poistenie v spoločnosti Fingo.sk Miroslavy Holičovej zabezpečiť v prvom rade úver a schopnosť vrátiť peniaze. "Laicky povedané, keď si hypotéku poistíte v banke, väčšinou vás poistia iba na riziko úmrtia a len do výšky úveru. Potom sa v prípade poistnej udalosti z plnenia automaticky vyplatí úver a tým sa to končí," hovorí M. Holičová.

BA-Nuppu-2-X.jpg

Keď sa však klient poistí v poisťovni samostatne, v prípade úmrtia sa poistné plnenie poukáže na účet oprávnených osôb, ktoré si klient sám vopred určí, a potom je už na nich, čo s peniazmi urobia. "Často si úver ponechajú, splácajú ho ďalej a peniaze z poistky použijú na výdavky spojené s úmrtím a tiež na finančnú rezervu," dodáva M. Holičová.

Pri bankopoistení ide vo väčšine prípadov podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika o balíčkové produkty s pevným zložením, ktoré sa nevedia prispôsobiť individuálnej situácii človeka. "Zo skúsenosti je preto zväčša lepšie nechať si zostaviť životné poistenie na mieru tak, aby chránilo pred najväčšími rizikami," vysvetľuje M. Búlik.

Poistenie by malo podľa M. Holičovej zahŕňať aj riziká, ktoré klienta dokážu obmedziť v schopnosti splácať svoj úver, ako napríklad riziko trvalých následkov, invalidita alebo kritické choroby. Aj v prípade týchto poistných udalostí klient potrebuje okamžite peniaze na to, aby si mohol zabezpečiť všetko, čo potrebuje. Preklenúť dlhodobý výpadok príjmu napríklad pre invaliditu je bez poistenia podľa M. Búlika veľký problém.

Ilustračné foto: YIT Slovakia

Podobné články

  • Štyria z desiatich Slovákov už zažili pokus vybieliť im účet

    22c-shutterstock_343292525-headache-2-X.jpg

    Až 41 percent ľudí na Slovensku má osobnú skúsenosť s podvodníkmi, ktorý sa od nich pokúsili dostať osobné údaje s cieľom ukradnúť im peniaze z bankového účtu. Vyše polovice z nich sa s tým za posledný rok stretla dokonca viackrát.

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.