Pri hypotéke je podľa odborníkov lepšie upustiť od bankopoistenia

04.12.2020, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Nie je nič nezvyčajné, ak žiadateľovi o hypotéku banka ponúkne aj poistenie alebo mu len s podmienkou bankopoistenia poskytne na úvere nižšiu úrokovú sadzbu. Odborníci na financie odporúčajú však vybrať si samostatné poistenie, nezávislé od úveru. Bankopoistenie nemusí stačiť.

Hlavným cieľom bankopoistenia je podľa riaditeľky pre životné poistenie v spoločnosti Fingo.sk Miroslavy Holičovej zabezpečiť v prvom rade úver a schopnosť vrátiť peniaze. "Laicky povedané, keď si hypotéku poistíte v banke, väčšinou vás poistia iba na riziko úmrtia a len do výšky úveru. Potom sa v prípade poistnej udalosti z plnenia automaticky vyplatí úver a tým sa to končí," hovorí M. Holičová.

BA-Nuppu-2-X.jpg

Keď sa však klient poistí v poisťovni samostatne, v prípade úmrtia sa poistné plnenie poukáže na účet oprávnených osôb, ktoré si klient sám vopred určí, a potom je už na nich, čo s peniazmi urobia. "Často si úver ponechajú, splácajú ho ďalej a peniaze z poistky použijú na výdavky spojené s úmrtím a tiež na finančnú rezervu," dodáva M. Holičová.

Pri bankopoistení ide vo väčšine prípadov podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika o balíčkové produkty s pevným zložením, ktoré sa nevedia prispôsobiť individuálnej situácii človeka. "Zo skúsenosti je preto zväčša lepšie nechať si zostaviť životné poistenie na mieru tak, aby chránilo pred najväčšími rizikami," vysvetľuje M. Búlik.

Poistenie by malo podľa M. Holičovej zahŕňať aj riziká, ktoré klienta dokážu obmedziť v schopnosti splácať svoj úver, ako napríklad riziko trvalých následkov, invalidita alebo kritické choroby. Aj v prípade týchto poistných udalostí klient potrebuje okamžite peniaze na to, aby si mohol zabezpečiť všetko, čo potrebuje. Preklenúť dlhodobý výpadok príjmu napríklad pre invaliditu je bez poistenia podľa M. Búlika veľký problém.

Ilustračné foto: YIT Slovakia

Podobné články