Prvá stavebná sporiteľňa má od 1. marca v úveroch novinku

01.03.2016, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) požičala vlani klientom vyše 583 miliónov eur. Prekonala tak rekord z roku 2014, keď poskytla úvery za pol miliardy eur. Úverovú ponuku PSS zatraktívňuje aj tento rok, od 1. marca 2016 má ďalšiu úverovú novinku.

Úvery z PSS sú atraktívne všetky vekové kategórie. Najvyšší počet stavebná spoteľňa v roku 2015 poskytli ľuďom vo veku 31 až 40 rokov. Táto skupina klientov tvorila 36 percent z celkového počtu úverov. Zároveň si požičiavala aj najvyššie sumy, v tejto kategórii klientov to bolo minulý rok priemerne 24 650 eur. Najmenej početnú skupinu úverových dlžníkov tvoria osoby nad 61 rokov – ide o vyše 3 perc. z celkového počtu úverov. Ich priemerná výška bola 22 222 eur.

Slováci priemerne splácajú PSS mesačnú splátku úveru vo výške 102 eur. Najviac platia Bratislavčania – 123 eur, najmenej klienti z regiónu Prešov – 89 eur.

Od 1. marca 2016 zavádza PSS do svojej úverovej ponuky novinku. Úvery na skvalitnenie bývania budú ešte dostupnejšie. Konkrétny typ – úver s hodnotiacim číslom – môže klient získať až do výšky 50-tisíc eur bez založenia nehnuteľnosti. Ponuka je určená pre zákazníkov s preverenou bonitou a platí do 30. apríla 2016.

PSS-graf-X.jpg

Graf: Prvá stavebná sporiteľňa

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.