PSS vlani požičala svojim klientom na bývanie vyše 600 mil. eur

18.01.2017, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. (PSS), mala vlaňajšok v úverových obchodoch lepší ako rok predchádzajúci. Stúpajúcu tendenciu mali všetky typy úverov, ktoré PSS poskytuje.

PSS v roku 2016 uzavrela 24 269 nových úverov. Do tohto čísla patria stavebné úvery, medziúvery a úvery na zariadenie domácnosti. Bolo to o 513 úverov viac ako v roku 2015. V celkovom objeme úverov však nastal razantný vzostup: vlani sa vyšplhal takmer na 603 miliónov eur, čo bolo o 19 mil. eur viac ako rok predtým. V roku 2016 poskytla PSS klientom stavebné úvery a medziúvery dovedna za 595,24 mil. eur. Priemerná výška medziúveru bola minulý rok 26 800 eur.

Byvanie-1-X.jpg


Najpopulárnejšia je rekonštrukcia bývania

Až 72 percent klientov PSS využíva úver zo stavebného sporenia na rekonštrukciu svojho súčasného bývania. Celkovo 22 perc. použije prostriedky na kúpu nového bývania, zhodne po 3 perc. majú nová bytová výstavba a ďalšie stavebné účely.


Úspešné úvery na zariadenie domácností

Na zariadenie domácností PSS vlani poskytla 1 320 úverov v celkovom objeme 7,55 mil. eur, čo bolo o 15 perc. viac ako v roku 2015. Klienti stavebnej sporiteľne využívajú tento typ pôžičky najmä na kúpu bielej techniky, ktorá má podiel až 62,5 perc. z možných účelov použitia úveru na zariadenie domácnosti. Nasledovalo iné vybavenie domácnosti s necelými 10 perc., nábytok s 9,6 perc., na štvrtom mieste bola čierna technika so 6 perc. Zvyšných 12 perc. tvorili ostatné účely ako údržba záhrady, podlahy, osvetlenie či malé stavebné úpravy.

Počas svojho doterajšieho, 25-ročného pôsobenia na slovenskom trhu PSS poskytla dovedna 595 841 úverov na bývanie vrátane úverov na zariadenie domácnosti.

PSS-2016-uvery-objem-X.jpg

PSS-2016-uvery-ucel-X.jpg

Grafy: Prvá stavebná sporiteľňa

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.