Rodinný dom treba dať do poriadku ešte pred zimou. A ako to zaplatiť?

19.08.2016, Anna Palfiová | Bývanie, ceny, financovanie

Kto býva v rodinnom dome, ten vie, že je na ňom vždy čo opravovať a vylepšovať. Aj na pohľad drobný nedostatok môže neskôr spôsobiť poriadnu šarapatu, preto je najlepšie problém riešiť ihneď.

Dobrý hospodár sa zaskočiť nenechá a na pravidelnú údržbu domu si šetrí. Napriek tomu sa môže stať, že rozpočet na potrebné úpravy presiahne aktuálne finančné možnosti rodiny. V takom prípade neostáva iné, ako sa obrátiť na banku. Rozpočet a rozsah rekonštrukcie najlepšie odhadnú odborníci z firmy, ktorá sa na stavebné práce špecializuje. Navrhnú postup a zhodnotia, či alebo do akej miery sa predstavy majiteľa dajú realizovať.

"Pri stanovení výšky úveru treba zohľadniť vlastné zdroje a k základnej cenovej kalkulácii prirátať určitú rezervu na neočakávané náklady, pretože pri stavebných prácach sú komplikácie takmer zákonitosťou," hovorí Vladimír Mandzák, odborný garant pre bankové produkty v spoločnosti Universal maklérsky dom, a.s.

Tondach-dom-strecha-1-X.jpg


Existujúcu pôžičku si môžete zvýšiť

Keď už viete, akú sumu si potrebujete požičať, treba zvážiť, či bude vhodnejší úver zabezpečený nehnuteľnosťou, spotrebný úver bez zabezpečenia alebo úver v stavebnej sporiteľni. "Hypotekárny úver na rekonštrukciu si môžete zobrať aj v prípade, ak na nehnuteľnosť už hypotéku máte. Podmienkou však je, že to musíte riešiť v tej istej banke ako pôvodnú hypotéku a že hodnota nehnuteľnosti musí stačiť na zabezpečenie výslednej sumy oboch úverov," pokračuje V. Mandzák.

Pri úvere, keď zakladáte nehnuteľnosť, musíte však počítať s ďalšími nákladmi, ako je znalecký posudok či vklad do katastra, a navyše jeho vybavenie je komplikovanejšie. Preto treba starostlivo posúdiť všetky súvislosti pre a proti.


Varianty úverov

"Ak si napríklad požičiavate 5-tisíc eur na päť rokov, pri úvere so založenou nehnuteľnosťou bude pri úroku 2 percentá splátka 88 eur a pri spotrebnom úvere s úrokom 5 perc. bude jej výška 94 eur, teda o 6 eur viac. V tomto prípade by som preto odporúčal nezabezpečený spotrebný úver, na vybavenie ktorého stačia zväčša len dva doklady totožnosti, niekedy aj potvrdenie o príjme alebo výpisy z bežného účtu," pokračuje odborník.

Ďalší prípad môže nastať, keď klient nemôže založiť nehnuteľnosť a chce natiahnuť čas splácania, pretože sa mu zdá splátka privysoká. Tu prichádzajú do úvahy stavebné sporiteľne, ktoré vedia poskytnúť nezabezpečený úver až na 30 rokov. Oproti tomu banky od 1. januára 2016 poskytujú spotrebné úvery s maximálnou lehotou splatnosti osem rokov.


Mladí si môžu požičať výhodnejšie

Ak je v hre vyššia suma, často je výhodnejší zabezpečený úver, ked možno využiť aj štátnu bonifikáciu pri hypotékach pre mladých. Dá sa to však iba v prípade, že mladý pár je aj vlastníkom rekonštruovanej nehnuteľnosti. To znamená, že ak mladí bývajú s rodičmi, ktorí sú majiteľmi domu, na bonifikovanú hypotéku pre mladých nemajú nárok. Stačí však, aby boli aspoň čiastočnými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti.

"Maximálna výška úveru sa počíta z hodnoty podielu mladých. Napríklad ak má nehnuteľnosť hodnotu 100-tis. eur a mladým patrí 50 perc., môžu si vziať hypotekárny úver pre mladých vo výške 70 perc. z hodnoty ich časti nehnuteľnosti, čo je 35-tis. eur," dodáva V. Mandzák. Výber toho správneho úveru nie je teda taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. No nemusíte byť na to sami. Môžete sa spoľahnúť na skúsenosti finančných poradcov, ktorí majú o bankových produktoch na slovenskom trhu detailný prehľad.

Foto: Tondach

Podobné články