Seniori si od PSS najčastejšie berú úver na rekonštrukciu bývania

16.06.2016, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

Jeden z desiatich klientov, ktorí si v Prvej stavebnej sporiteľni zobrali úver, má viac ako 60 rokov. Stavebné sporenie je produktom, ktoré umožňuje zabezpečiť si krajšie a kvalitnejšie bývanie aj seniorom.

Nezriedka práve starší ľudia si potrebujú zrekonštruovať svoj príbytok, ktorý nadobudli pred 20-30 rokmi. V Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) môže získať medziúver a úver na zariadenie domácnosti aj klient až vo veku 68 rokov. V roku 2015 poskytla PSS zákazníkom nad 55 rokov úvery za 45,38 milióna eur. Najviac peňazí išlo do Košického kraja, kde sa seniorom vo forme úverov vyplatilo 7,05 mil. eur. V tesnom závese nasleduje Trnava a okolie so 6,7 mil. eur a tretia priečka patrí nitrianskemu regiónu, kde PSS poskytla seniorom 5,86 mil. eur.

Tabulka-1-X.jpg


Pri zariaďovaní vedie biela technika

Priemerná výška úveru klientom nad 55 rokov je momentálne 7 700 eur. V prípade zákazníkov, ktorí majú viac ako 60 rokov, je to 5 900 eur. Seniori si úvery berú najčastejšie na modernizáciu a rekonštrukciu svojho bývania. Tento účel má až 55-percentný podiel na celkovom balíku dôvodov použitia úverov zo stavebného sporenia pre seniorov. Druhým najčastejším účelom je splatenie staršieho úveru v PSS novým úverom s výhodnejšími podmienkami.

Každý senior môže v PSS požiadať aj o úver na zariadenie domácnosti. Ide o úver od 1 500 do 7 000 eur, pričom lehota splatnosti môže byť až sedem rokov. Bežne sa stáva, že starším ľuďom "odíde" chladnička, práčka a potrebujú si zaobstarať novú. Pri tejto kategórii úverov seniori žiadajú najmä tento typ pôžičky, keďže si kupujú novú bielu techniku. Druhým najčastejším účelom je kúpa nábytku. Najmenej si seniori požičiavajú na malé domáce spotrebiče.

Tabulka-2-X.jpg


PSS vychádza seniorom v ústrety

Pri posudzovaní žiadosti o úver je jedným z kritérií vek žiadateľa. V PSS môžu o medziúver či úver na zariadenie domácnosti požiadať aj seniori až do veku 68 rokov. Stavebný úver, na ktorý má zo zákona nárok každý klient spĺňajúci podmienky, poskytujeme aj záujemcom od 69 rokov.

Jedinou podmienkou pri všetkých úveroch pre seniorov je, aby účastníkom úveru, napríklad spoludlžníkom či ručiteľom, bola ďalšia osoba do 55 rokov. PSS upravila aj hranicu maximálnej lehoty splatnosti medziúverov, a to až do 78 rokov najstaršieho účastníka úveru, ktorý pre účely žiadosti o úver predkladá príjem.

Foto na úvodnej stránke: Shutterstock

Grafy: Prvá stavebná sporiteľňa

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.