ŠFRB schválil 567 úverov na bývanie za vyše 137 mil. eur

08.09.2015, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) schválil k 17. augustu t.r. celkovo 567 žiadostí o úver na štyri zo šiestich účelov podpory bývania v objeme 137,25 milióna eur.

Z toho 476 úverov fondu išlo na obnovu bytových budov za 106,9 mil. eur, 59 na obstaranie nájomných bytov s dotáciou v objeme 26,62 mil. eur, 30 na obstaranie bytov do vlastníctva fyzickej osoby za 1,51 mil. eur a dva úvery na obstaranie nájomných bytov v hodnote 2,22 mil. eur.

ŠFRB prijal elektronicky 825 žiadostí na podporu vo výške 225,52 mil. eur. Posúdil 665 žiadostí, pričom 98 predstavovali vrátené, storno a fyzicky nedoručené žiadosti za 24,77 mil. eur. Zostatok zdrojov fondu k uvedenému termínu dosiahol 88,78 mil. eur, z toho na obnovu bytovej budovy 44,3 mil. eur, na obstaranie nájomného bytu s dotáciou 23,2 mil. eur, na obstaranie nájomného bytu 15,78 mil. eur, na obstaranie bytu do vlastníctva fyzickej osoby 3,62 mil. eur, na výstavbu alebo dostavbu zariadenia sociálnej starostlivosti 1,38 mil. eur a na obnovu takéhoto zariadenia 500-tisíc eur.

ŠFRB má v tomto roku po zvýšení rozpočet vo výške 292,57 mil. eur. Na obnovu bytových budov je určených 166,67 mil. eur, na obstaranie nájomných bytov s dotáciou 100 mil. eur, na obstaranie nájomných bytov 18 mil. eur, na obstaranie bytov do vlastníctva fyzickej osoby 5,4 mil. eur, na výstavbu alebo dostavbu zariadení sociálnej starostlivosti 2 mil. eur a na obnovu týchto zariadení 500 tis. eur. Z rozpočtu sú hradené aj zmluvy o úveroch z minulého roku v objeme vyše 3 mil. eur, na ktoré bol v banke otvorený účet v tomto roku.

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.