Slováci dajú 6 perc. svojich peňazí na zariaďovanie domácností

19.12.2017, SITA, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

V roku 2016 obyvatelia Európskej únie minuli 5,5 percenta svojich celkových spotrebných výdavkov na zariaďovanie, vybavenie a bežnú údržbu domácností. Ako na tom boli a sú Slováci?

Za všetky krajiny Európskej únie celkové výdavky na zariaďovanie, vybavenie a bežnú údržbu domácností v roku 2016 prekročili 443 miliárd eur. Zodpovedá to 3 percentám hrubého domáceho produktu EÚ, resp. 900 eurám na jedného obyvateľa únie. Ročné výdavky na zariadenie domácnosti sa zhruba rovnajú výdavkom na údržbu osobných vozidiel. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.

nabytok-wens-sk-1-X.jpg


Kto má aký nákupný apetít

Najviac výdavkov na nábytok, vybavenie a bežnú údržbu domácnosti dávajú na Malte a v Nemecku (7 perc.), Rakúsku (6,8 perc.) a Litve (6,5 perc.). Slovensko je len o tri miesta za Litvou, celkovo na siedmej priečke, pričom Slováci ročne minú na vybavenie domácnosti približne 6 perc. svojich dostupných prostriedkov. Naopak, najnižší podiel zaznamenalo Grécko (2,8 perc.) pred Lotyšskom (4 perc.), Španielskom (4,2 perc.), Írskom a Cyprom (zhodne po 4,3 perc.).

Pred Vianocami spotrebné výdavky všade rastú. Nákupný apetít Slovákov však trvá aj po období sviatkov a ako poznamenáva spoločnosť Home Credit, napríklad sedačky a nábytok na mieru ide v SR na odbyt najlepšie v januári a vo februári. Na šport a hobby Slováci myslia najčastejšie v apríli-máji, kým klimatizácie, chladenie, rolety a žalúzie sa predávajú najmä v júni, júli a v auguste.


Slováci si krízu nevšimli

Za roky 2006-2016 zaznamenal Eurostat vo viacerých krajinách EÚ pokles výdavkov na zariaďovanie domácností. Najväčší útlm počas tohto desaťročného obdobia nastal v Grécku (z 5,3 perc. celkových nákladov domácností v roku 2006 na 2,8 perc. v roku 2016, pokles o 2,5 percentuálneho bodu/p.b.), v Írsku (-2,3 p.b. zo 6,6 perc. na 4,3 perc.), Bulharsku (-1,6 p.b.), Maďarsku (-1,5 p.b.) a na Cypre (-1,4 p.b.).

Na druhej strane, v rokoch 2006 až 2016 viac peňazí na zariaďovanie domácností dávali Poliaci (zo 4,3 perc. v roku 2006 na 5,3 perc. v roku 2016, rast o 1 p.b.), Litovčania (+0,6 p.b.), Belgičania a aj Slováci (+0,5 p.b.).

Sú komodity a položky, ktoré sa na Slovensku predávajú celoročne dobre, dopĺňa Home Credit. Domáce doplnky, svietidlá, koberce, úchytky na nábytok či sanitu ľudia vyhľadávajú bez ohľadu na ročné obdobie. Iné zasa, povedzme kočíky, oblečenie pre deti alebo detské postieľky, sa kupujú vtedy, keď to rodina potrebuje. "Predaj niektorého sortimentu je však nárazový, vyslovene bez hlbšej logiky. Je zaujímavé, že trebárs práčky a umývačky išli obchodníkom najviac na odbyt v júli a v auguste, teda v čase dovoleniek, počas letných prázdnin," dodáva Home Credit.

Foto: wens.sk

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.