Slováci jedno euro zo štyroch každý mesiac dávajú na bývanie

31.03.2019, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Obyvatelia Slovenska mesačne najviac míňajú na bývanie. V rámci spotrebného koša tvoria výdavky na bývanie, vodu, elektrinu či plyn štvrtinu. Je to teda jedno euro zo štyroch.

Od roku 2007 na Slovensku výrazne tieto výdavky rástli. Kým pred viac ako desiatimi rokmi tvorili výdavky na bývanie 14,3 percenta, vlani to bola štvrtina. Rástli ceny elektriny, plynu ale aj celkového nájmu. Informovala o tom Slovenská sporiteľňa, ktorá vychádzala z údajov štatistického úradu Eurostat.

49b-shutterstock_452393110-1-X.jpg

Počas uplynulých desiatich rokov výdavky na bývanie na Slovensku klesli, a to o 2,6 perc. Napriek klesajúcej tendencii na Slovensku cítia obyvatelia od tohto roku opätovné zvyšovanie cien elektriny, tepla či plynu. "Vzostup cien energií a potravín zasahuje výrazne nižšie príjmové domácnosti, ktoré cítia aj zdražovanie v centoch pri najčastejšie nakupovaných položkách, ako je pečivo, mlieko, maslo, vajíčka a podobne. Nárast cien im preto viac ukrajuje z rodinného rozpočtu ako v domácnostiach, ktoré majú vyšší disponibilný príjem," hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

V rámci celoeurópskeho porovnania najviac na bývanie a na náklady s tým spojené míňajú domácnosti vo Fínsku s podielom 28,8 perc. V Dánsku je to 28,7 perc. a vo Veľkej Británii 26,7 perc. Najmenej na bývanie míňajú domácnosti na Malte, kde je to 10,1 perc., v Lotyšsku majú podiel 14,8 perc. a na Cypre 15,4 perc.

Najviac sa za desať rokov zvýšili výdavky na bývanie vo Fínsku, a to o 4,8 perc. V Portugalsku to bol rast o 3,8 perc., Holandsku o 3,7 perc., Írsku o 3,5 perc., Bulharsku o 3,4 perc. a Španielsku o 3 perc. Na druhej strane, výdavky na bývanie klesli v Estónsku o 1 perc., Poľsku o 0,8 perc., v Nemecku a na Malte zhodne o 0,7 perc., v Maďarsku o 0,5 perc. a vo Švédsku o 0,1 perc.

Foto: Shutterstock

Podobné články