Slováci si v minulom roku od PSS požičali viac ako 600 mil. eur

21.02.2017, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

V objeme poskytnutých úverov Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. (PSS), vlani prekonala historickú hranicu. Vo forme stavebných úverov, medziúverov a úverov na zariadenie domácnosti občanom Slovenska požičala 602,79 milióna eur.

PSS-graf-1-X.jpgNajviac úverov si v roku 2016 zobrali od PSS obyvatelia Trnavského kraja. Za nimi nasledujú Nitrania, tretiu priečku si držia klienti z Trenčína a okolia. V priemernej výške úveru je situácia trochu iná. Najvyššie sumy si minulý rok požičali takisto Trnavčania, priemerne to bolo 27 100 eur. Takmer o 2-tisíc eur menej si požičali Bratislavčania, ktorým patrí druhé miesto, v priemernej výške úveru sú tretí Nitrania s 24 500 eurami.

Najvyššiu priemernú mesačnú splátku úveru z PSS mali vlani Bratislavčania (vyše sto eur). Nasledujú obyvatelia banskobystrického regiónu, na tretej priečke sú Trnavčania. Najmenej v minulom roku mesačne splácali obyvatelia trenčianskeho a popradského regiónu.

V úverových novinkách PSS pokračuje aj tento rok. Každý klient (fyzická osoba), ktorý si od 1. februára do 31. mája 2017 vezme medziúver s konštantným splácaním s lehotou splatnosti až 30 rokov, má šancu na odmenu vo forme 15 splátok. Podmienkou získania odmeny je riadne a včasné splácanie pôžičky bez žiadnej upomienky. Po úplnom splatení úveru a splnení podmienok vznikne klientovi nárok na vyplatenie peňažnej sumy, ktorá zodpovedá jednej mesačnej splátke za každé dva roky riadneho splácania úveru. Výška peňažnej odmeny bude klientovi známa už pri schválení úveru.

Nevyhnutnosťou na získanie odmeny je splatenie pôžičky k termínu konečnej splatnosti úveru dohodnutej v úverovej zmluve, resp. najskôr tri mesiace pred týmto termínom. Celá odmena sa klientovi pripíše na účet po zaplatení poslednej splátky úveru.

PSS-graf-2-X.jpg

PSS-graf-3-X.jpg

Grafy: Prvá stavebná sporiteľňa

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.